Właściwy wybór lin alpinistycznych to gwarancja bezpieczeństwa na lata. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i w jaki sposób je użytkować? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Rodzaje lin alpinistycznych
Liny alpinistyczne dostępne są w różnych wariantach, dlatego przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką.
Lina statyczna wykorzystywana służy wyłącznie do asekuracji górnej i jest relatywnie sztywna. Jej wydłużenie statyczne sięga ok. 5%, co oznacza, że w momencie opadnięcia przy asekuracji na wędkę, alpinista pozostanie prawie na tej samej wysokości, z jakiej puścił skałę. Należy jednak pamiętać, że lina statyczna nie pochłania energii, którą nabiera ciało alpinisty przy locie. Zatem przelot mógłby spowodować szarpnięcie, a nawet uraz kręgosłupa. Wysokiej jakości liny znalazły zastosowanie również w alpinizmie przemysłowym czy taternictwie jaskiniowym.
Lina dynamiczna pochłania energię wspinacza przy ewentualnym upadku. W dodatku amortyzuje wstrząs podczas hamowania. Jej statyczne wydłużenie wynosi ok. 10%. Natomiast wydłużenie dynamiczne sięga nawet 40%. Warto zwrócić uwagę, że układ asekuracyjny delikatnie wyhamowuje alpinistę, dzięki czemu można uniknąć efektu szarpnięcia. Kategoria lin dynamicznych obejmuje liny pojedyncze, podwójne i bliźniacze.
Warto pamiętać, aby kupować liny uznanych producentów, które znaleźć można w dobrym sklepie ze sprzętem alpinistycznym. Dzięki temu można być pewnym maksymalnego bezpieczeństwa.
Użytkowanie lin alpinistycznych
Wielu początkujących wspinaczy popełnia podstawowy błąd, depcząc po linie. W ten sposób bardzo łatwo można ją zabrudzić, a brud wnika w strukturę włókien i sprawia, że lina szybciej się niszczy. Tymczasem wystarczy sięgnąć po torbę, którą można kupić w sklepie ze sprzętem alpinistycznym.
Każdą linę powinno się dokładnie badać podczas zwijania i rozwijania. Dzięki temu można zauważyć zgrubienia, zmechacenia czy przetarcia, które mogą świadczyć o niebezpieczeństwie. Ponadto doświadczeni alpiniści zalecają, aby nie stosować dwóch końców zamiennie. Wtedy liny będą zużywały się w takim samym tempie. W razie uszkodzenia końców można je przyciąć na gorąco.
Podczas prowadzenia liny należy zwrócić uwagę, aby nie dotykała ona błota czy ostrych krawędzi.
W dodatku nie powinno się pożyczać liny, aby zawsze mieć pewność, w jaki sposób była ona użytkowana.
Czyszczenie liny
Każdy posiadacz liny statycznej czy dynamicznej musi zwrócić uwagę na jej dokładne czyszczenie. Po treningu można przetrzeć ją wilgotną szmatką, a od czasu do czasu przeprowadzić ręczne pranie
w wannie. Temperatura czyszczenia powinna wynosić nie więcej niż 40°C. Dobrą praktyką będzie korzystanie z mydła lub płynu, który znaleźć można w sklepie ze sprzętem alpinistycznym.
Linę można również prać w pralce (bez wirowania), a następnie należy ją dobrze wypłukać. Suszenie prowadzi się w suchym i przewiewnym miejscu, lecz nie wolno korzystać z suszarki i narażać liny na promieniowanie UV.