Problemy natury intymnej współcześnie wciąż stanowią wstydliwy temat dla wielu kobiet. Niekiedy boimy się mówić głośno o tego typu dolegliwościach mimo iż jest to jak najbardziej naturalne. Infekcje okolic intymnych potrafią napsuć nerwów i zdecydowanie nie należy ich bagatelizować. Istotne jest więc, aby zadbać o własne zdrowie, w tym też właśnie o mikroflorę pochwy.
Czym jest mikroflora pochwy?
Na wstępie należy podkreślić, że pochwa stanowi w zasadzie siedlisko bakterii. Brzmi to dość niepokojąco jednak jest to normalne, a wręcz zdrowe dla każdej kobiety. Mikroflora pochwy obejmuje tzw. „dobre” bakterie, które mają przeciwdziałać pojawieniu się tych, które mogą nam zaszkodzić. Bakterie mają na celu więc utrzymanie pewnej równowagi. Należą do nich m.in. bakterie kwasu mlekowego, których zadanie polega na tym, aby utrzymać odpowiednio kwaśne pH wewnętrznych narządów płciowych. Jeżeli ich ilość jest zbyt mała, wówczas może skutkować to namnożeniem się patogennych mikroorganizmów, a w rezultacie także infekcją. Infekcja taka może być bakteryjna, grzybicza, a nawet mieszana. Objawami, które powinny nas zaniepokoić są m.in. suchość i pieczenie pochwy.
Zaburzona równowaga
W celu uzyskania jak najskuteczniejszej profilaktyki, należy zrozumieć co zagraża równowadze mikroflory pochwy, tym bardziej, że wyjątkowo łatwo jest ją zaburzyć. Niekorzystny wpływ na nią ma zwłaszcza antybiotykoterapia z uwagi na to, że pod jej wpływem giną również wcześniej wspomniane korzystne bakterie. Inną przyczyną mogą być urazy okolic intymnych oraz nieodpowiednia higiena, która może być zarówno nadmierna, jak i niedostateczna. Należy też zwrócić uwagę na kosmetyki, które używamy, ponieważ część z nich może działać podrażniająco na pochwę i doprowadzić do infekcji. Ogromny wpływ ma również stan zdrowia kobiety – jej odporność oraz równowaga hormonalna.
Zaburzona równowaga mikroflory pochwy objawia się najczęściej dyskomfortem okolic intymnych. Kobieta może odczuwać suchość, pieczenie i bolesność. Obserwowalny bywa również obrzęk czy też zmiana barwy oraz zapachu wydzieliny z pochwy.
Jak zatroszczyć się o mikroflorę?
Od młodych lat wpaja się nam, aby dbać o swoje zdrowie. Rzadziej jednak wspomina się o tym w kontekście okolic intymnych, które przecież są równie ważne. Przede wszystkim więc należy podjąć działania o charakterze profilaktycznym. Warto więc unikać czynników, które mogą zaburzać równowagę mikroflory, a w trakcie antybiotykoterapii należy zaopatrzyć się w tzw. probiotyk, dostępny w każdej aptece.
Istotna jest również dbałość o higienę. Nie powinna być ona niedostateczna, ani nadmierna, gdyż obie skrajności mogą prowadzić do dolegliwości. W tym celu ważne jest, aby znaleźć odpowiednie środki do higieny intymnej i zweryfikować czy nas nie uczulają. Rozsądnym jest także odpowiedni dobór bielizny. Powinna być ona przewiewna i nieobcierająca.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy trzeba działać jak najszybciej, gdyż zwiększy to szansę na szybki powrót do zdrowia. Dobrym pomysłem w takich okolicznościach jest zaopatrzenie się w maść na suchość pochwy lub tabletki na suchość pochwy.
Nie zawsze jednak będą to wystarczające metody. W przypadku braku poprawy warto udać się do lekarza.