Wielu mężczyzn nie ma świadomości, iż schorzenia jąder są coraz częściej występującą w obecnych czasach dolegliwością. Objawy ze strony męskich narządów w żadnym wypadku nie powinny być lekceważone. Powody dolegliwości mogą być bardzo różne, poczynając od tych zupełnie błahych, a na stanie zagrożenia życia kończąc. Warto więc zgłosić się do lekarza i poddać odpowiedniej diagnostyce, aby rozwiać wątpliwości lub zastosować odpowiednie leczenie.
USG jąder – nieinwazyjna metoda diagnostyczna
Badanie ultrasonograficzne jako bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna jest bardzo ceniona zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Ponadto badanie ultrasonograficzne jest dokładne, obrazuje badany obszar w czasie rzeczywistym i pozwala uzyskać wyniki bezpośrednio po zakończeniu badania.
Podobnie jak badania USG innych narządów, tak i ultrasonografia jąder oraz najądrzy, jest bezpieczna i bezbolesna. Warto zauważyć, że badanie to może być powtarzane dowolną ilość razy, bez jakiegokolwiek uszczerbku na produkcji czy jakości plemników. Istnieje wiele wskazań do wykonania badania USG jąder. Można wymienić wśród nich między innymi ból narządów moszny, guz lub torbiel, powiększenie jądra, wycieki z cewki moczowej, nieprawidłowości stwierdzone w badaniu palpacyjnym oraz przebyty uraz.
Badanie ultrasonograficzne jądra i najądrzy wykonywane jest, aby znaleźć przyczynę bólu u pacjenta. Niejednokrotnie dolegliwości bólowe są tak silne, iż uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Ponadto USG wykorzystywane jest na przykład w sytuacji braku jądra w worku mosznowym, w celu określenia przyczyny takiego stanu.
Coraz częściej lekarz zleca wykonanie badania ultrasonograficznego jąder i najądrzy, gdy para bezowocnie stara się o potomstwo. Badanie ultrasonograficzne z powodzeniem pozwoli również wykryć zmiany nowotworowe w okolicach męskich narządów, ale również wodniaka jądra, żylaki powrózka nasiennego i niezstąpienie jądra do worka mosznowego oraz jego przyczyny.
USG jąder i najądrzy – bezpieczna i dokładna diagnostyka
Tego rodzaju badanie przeprowadzane jest najczęściej w gabinecie urologicznym lub w specjalistycznej pracowni USG. Ważne jest, że ze względu na to, iż jest to badanie tak bezpieczne i bezinwazyjne, nie występują niemal żadne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, a ono samo nie musi być poprzedzone żadnymi przygotowaniami ze strony pacjenta. Zdarzają się jednak przypadki, w których lekarz może zadecydować o wykonaniu badania w późniejszym terminie. Może to być spowodowane ostrymi stanami zapalnymi, dużą wrażliwością na ból lub występowaniem dużych, otwartych ran. Na przeszkodzie do wykonania badania nie stoi wiek pacjenta, a dzięki bezinwazyjności metody ultrasonograficznej, badanie może być wielokrotnie powtarzane bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu.
Badanie ultrasonograficzne jąder i najądrzy zawsze poprzedzone jest szczegółowym wywiadem o stanie zdrowia pacjenta i występujących objawach niepokojących. Wywiad ten przeprowadza lekarz wykonujący badanie przed przystąpieniem do jego wykonania. Pacjent musi bezwzględnie poinformować diagnostę o przebytych w przeszłości lub teraźniejszych chorobach przewlekłych. Lekarz dopyta również dokładnie o niepokojące objawy, które sprowadziły pacjenta do gabinetu lekarskiego. Jest to o tyle ważne, iż dzięki tej wiedzy lekarz będzie mógł dokładniej określić przyczyny występowania zaburzeń.
Bezpośrednio po zakończeniu badania, pacjent otrzymuje dokładny opis. Również w jego trakcie lekarz informuje pacjenta o wszelkich nieprawidłowościach jakie zauważył. Następnie po zakończeniu badania diagnosta podejmuje decyzję o ewentualnym rozpoczęciu leczenia farmakologicznego lub o przeprowadzeniu dodatkowych badań, w celu znalezienia przyczyny problemów lub potwierdzenia diagnozy postawionej podczas badania ultrasonograficznego.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl