Trudności finansowe mogą przytrafić się każdemu, zwłaszcza rozwijającemu się przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą. Obowiązek terminowego uregulowania zobowiązań podatkowych w takiej sytuacji może zostać odroczony, trzeba jednak koniecznie przed terminem ich spłaty wystąpić z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o zgodę na udzielnie tak zwanej ulgi uznaniowej w zapłacie naliczonego podatku.
Polska ordynacja podatkowa przewiduje trzy rozwiązania, stosowane w takiej formie wsparcia dla podatników i są to:
- rozłożenie płatności podatku na raty,
- odroczenie terminu płatności podatku,
- odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty zaległych zobowiązań podatkowych powiększonych o naliczone odsetki za zwłokę w płatnościach,
- umorzenie części lub całości zaległości z tytułu niezapłaconego podatku.
Wniosek do urzędu skarbowego
Ulga w postaci odroczenia spłaty podatku jest ulgą uznaniową. Oznacza to, że należy złożyć do urzędu skarbowego wniosek, zaopatrzony również w przekonujące argumenty o przyczynach trudności finansowych przedsiębiorcy. Musi to jednak nastąpić przed planowanym terminem płatności podatkowych. Ulga uznaniowa jest sposobem pomocy państwa dla obywateli płacących rzetelnie podatki w sytuacjach kryzysowych, nieprzewidzianych i mogących prowadzić do znacznie poważniejszych trudności. Mówi o tym ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Ordynacja podatkowa określa, iż ulga w regulacji należnego państwu podatku może zostać przyznana, kiedy istnieje istotny powód w działalności gospodarczej podatnika lub jego sytuacji zdrowotnej i pokrewnych jej komplikacjach życiowych. Argumentem na rzecz przyznania tej ulgi jest również ważny interes publiczny.
Niezależnie od przyczyn trudności finansowych przedsiębiorcy, kluczowym jest złożenie wniosku do urzędu skarbowego przed obowiązującym terminem płatności należnego podatku. Każdy fakt podawany we wniosku musi zostać jednoznacznie udokumentowany załącznikami, którymi mogą być kserokopie protokołów zdarzeń losowych w firmie, ale także zaświadczenia o stanie zdrowia i dochodach rodziny. W tym przypadku interes podatnika polegający na powrocie do płynności finansowej jego firmy lub jego samego jest ważny z punktu widzenia interesu publicznego, za jaki polska ordynacja podatkowa uznaje zdolność podatnika do skutecznego zarobkowania i utrzymania swojej aktywności na rynku pracy.
Decyzja urzędu skarbowego i co dalej?
Urząd skarbowy po otrzymaniu wniosku od przedsiębiorcy winien podjąć niezwłocznie decyzję w sprawie przyznania lub odmowy wnioskowanej ulgi podatkowej. Od decyzji tej podatnik może odwołać się do dyrektora izby skarbowej, a jeśli i w tym przypadku wniosek zostanie rozpatrzony odmownie, możliwe jest zaskarżenie takiej decyzji przedmiotowej do sądu administracyjnego.
Warto więc pamiętać o tym, iż sam gest administracyjny w postaci złożenia wniosku o przyznanie ulgi uznaniowej w postaci odroczenia zapłaty podatku nie jest automatyczną gwarancją uzyskania takiej pomocy państwa lub sposobem wstrzymania już rozpoczętej egzekucji. Postępowanie egzekucyjne będzie zawieszone, jeśli urząd skarbowy, ewentualnie kolejne instancje decyzyjne, finalnie pozytywnie rozpatrzą wniosek przedsiębiorcy.
Odroczenie płatności podatku jest postępowaniem wymagającym solidnej i rzetelnej dokumentacji faktograficznej, skłaniającej odpowiednie instytucje państwowe do pozytywnego rozpatrzenia wniosku podatnika.
Inspirowane: Mddp-outsourcing.pl – e-sprawozdania finansowe