Optymalizacja podatkowa to niezwykle ważne zagadnienia dla skutecznego działania każdej firmy. Niestety spora część małych przedsiębiorców ignoruje kwestie związane z optymalizacją podatkową albo nie przykłada do nich należytej uwagi. Czy słusznie? Postaramy się to sprawdzić w naszym artykule.
Czym jest optymalizacja podatkowa?
Optymalizacja podatkowa to szereg zgodnych z prawem czynności, których celem jest zminimalizowanie obciążeń podatkowych, a najlepiej, uniknięcie płacenia podatków, o ile pozwalają na to przepisy. W skrócie możemy powiedzieć, że optymalizacja podatkowa polega na dobieraniu jak najlepszych rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorstwa. Przez bardzo skomplikowane i zawiłe prawo podatkowe, rzadko kiedy przedsiębiorca jest w stanie samemu dokonać optymalizacji podatkowej. W takim wypadku warto skorzystać z usług biur rachunkowych specjalizujących się w tego typu usługach.
Co zyskujemy dzięki skutecznej optymalizacji podatkowej?
Zmniejszając swoje obciążenie podatkowe, w kasie naszego przedsiębiorstwa zostaje dużo więcej pieniędzy. Oznacza to, że pieniądze te możemy wykorzystać na dalszy rozwój naszego przedsiębiorstwa, możemy dokonać niezbędnych inwestycji, stworzyć miejsca pracy, albo wykorzystać je do zwiększenia skali naszej działalności gospodarczej. Co za tym idzie, przybliża to nas do osiągnięcia naszego celu gospodarczego. Optymalizacja podatkowa może być dużym krokiem w rozwoju naszej firmy.
Przykłady działań wchodzących w skład optymalizacji podatkowej
Pierwszym, podstawowym punktem optymalizacji podatkowej jest planowanie podatkowe. To właśnie dzięki skutecznemu planowaniu podatkowemu jesteśmy w stanie zapłacić mniejsze podatki. W zależności od celu naszego przedsiębiorstwa może to też być zwiększenie naszych obciążeń podatkowych celem osiągnięcia wyższej zdolności kredytowej. Strategii działania jest bardzo dużo, każda musi być indywidualnie dopasowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Kolejnym elementem optymalizacji podatkowej jest oszczędzenie podatkowe. Polega to na przykład na tym, że przesuwamy sobie płatność podatku VAT na okres, kiedy otrzymujemy pieniądze za transakcję. Tym samym optymalizujemy swoje zobowiązania podatkowe.
Dokonując optymalizacji podatkowej, powinniśmy też rozważyć wszystkie możliwości, legalnego zwolnienia z płacenia podatków. Warto jest korzystać z wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych, odliczeń albo przeanalizować wszystkie możliwości prowadzenia swojej działalności.
Podsumowanie
Optymalizacja podatkowa to dosyć skomplikowane i szerokie pojęcia, jednak jej cel jest prosty. Chodzi, o to, żeby zmniejszyć płacone przez przedsiębiorstwo podatki. Z pewnością jest to rzecz, na której zależy każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od skali prowadzonego biznesu. W małej firmie różnice wynikające z optymalizacji podatkowej mogą być bardzo duże.