Uporczywy kamień w łazience to problem, z którym zmaga się wiele osób. Możesz zainwestować sporo pieniędzy w zakup płytek marmurowych, wanny, czy kabiny prysznicowej, a i tak po jego pojawieniu się nie będą one wyglądać dobrze. Dlatego, aby tego uniknąć, warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania osadu i jakich preparatów do mycia sanitariatów użyć, aby się ich pozbyć.
Przyczyny powstawania kamienia na armaturze łazienkowej
Jak to się dzieje, że na Twojej armaturze łazienkowej powstaje nieestetyczny osad z kamienia? Główną przyczyną jest twarda woda, czyli taka, która zawiera dużo soli wapnia i magnezu. Wytrącony węglan wapnia pod wpływem wysokiej temperatury tworzy osad.
Czy osad z kamienia jest uciążliwy tylko dlatego, że wygląda nieestetycznie? Nie, jego usunięcie jest niezbędne również przez to, że może zatykać otwory np. w słuchawce prysznica. To zaburza jej działanie i jeśli to zaniedbasz, konieczny będzie zakup nowej. Musisz przy tym pamiętać, że również usuwanie osadu z kamienia w niewłaściwy sposób może zniszczyć armaturę łazienkową. W związku z tym dowiedz się, jak robić to odpowiednio.
Skuteczne usuwanie uporczywego osadu z kamienia
Jak raz na zawsze pozbyć się uporczywego osadu z kamienia, który szpeci Twoją armaturę łazienkową? Są na to dwa sposoby. Możesz sięgnąć po domowe metody, a także specjalistyczne preparaty do mycia sanitariatów.
Domowe metody – tanie i ekologiczne
Zaletą pierwszej z wymienionych opcji jest to, że domowe preparaty możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy kilka mało kosztownych produktów, które z pewnością masz w swojej kuchni. Istnieje kilka pomysłów na to, jak przygotować takie domowe mieszanki do usuwania kamienia. Jedną z nich zrobisz, mieszając ciepłą wodę z octem spirytusowym w stosunku 1:1. Następnie należy nałożyć ją tam, gdzie powstał osad, pozostawić na 10 minut i zmyć wodą. Kamień jest trudny do usunięcia? W takim razie użyj samego octu spirytusowego.
We własnym zakresie możesz przygotować również mleczko do czyszczenia. Będziesz do tego potrzebował olejku eterycznego, sody oczyszczonej, a także szarego mydła. Łatwiejszym sposobem jest jednak wymieszanie sody z wodą (w proporcji 3:1).
Domowe metody są tanie i ekologiczne. Mają jednak pewne wady. Przede wszystkim musisz poświęcić chwilę, aby przygotować taką mieszankę. Po drugie nie zawsze okaże się ona na tyle skuteczna, aby usunąć osad z kamienia, który gromadził się przez dłuższy czas.
Dlatego innym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, są specjalistyczne preparaty do mycia sanitariatów. Są to produkty o odpowiednim składzie, na tyle skoncentrowane, że bez problemu radzą sobie z trudnym do usunięcia osadem. Poza tym nie musisz tracić czasu na ich własnoręczne robienie. Gotowy produkt kupisz w większości sklepów. Warto pamiętać, żeby sięgać po nie regularnie. W przeciwnym razie usuwanie brzydkiego osadu może być dużo bardziej czasochłonne.
źródło: dreiturm.pl – przemysłowe środki czystości