Zarówno naukowcy, jak i natura sama w sobie nie pozostawia nam wątpliwości, że klimat się zmienia i ma to związek z działalnością człowieka. Każdego dnia ludzie produkują bowiem tony odpadów plastikowych, które zanieczyszczają morza czy oceany i zalegają całymi hałdami na wysypiskach śmieci. Bez wątpienia, aby zapobiec dalszym niekorzystnym zmianom w tej materii, musimy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i przestawić się na bardziej ekologiczny tryb życia.
Co możemy zmienić z punktu widzenia zwykłego człowieka?
Niestety na wiele kwestii nie mamy wpływu oddolnie. Przykładowo nie jesteśmy w stanie zmienić tego, że producenci używają opakowań z plastiku i folii przy produkcji większości żywności. Możemy jednak wybierać te produkty, które mają opakowania biodegradowalne lub możemy ograniczyć konsumpcję niektórych artykułów do minimum.
Dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę wynosi od 2 do 2,5 litra (dla przeciętnej kobiety lub mężczyzny). Pokrycie tego zapotrzebowania wymaga kupna od 4 do 5 półlitrowych butelek lub od 1 do 2 butelek półtoralitrowych. W skali miesiąca daje to od 30 do nawet 150 butelek plastikowych „wyprodukowanych” jako odpad przez jedną osobę. Biorąc pod uwagę, że na świecie żyje około 8 miliardów ludzi i liczba ta nieustannie się zwiększa, daje to wręcz przerażające sumy odpadów. Warto przypomnieć zaś, że plastikowa butelka rozkłada się nawet przez 1000 lat. Czy jest zatem coś, co możemy zrobić? Nie przestaniemy przecież pić wody.
Ograniczenie zużycia butelek PET
W tym momencie do akcji wkraczają butelki wielorazowe. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów. W zależności od naszych potrzeb i preferencji możemy dobrać więc odpowiednią. Jeżeli zdecydujemy się na zakup butelki z filtrem, konieczne będzie jego comiesięczna wymiana (tak, to również generuje odpady, jednak w zdecydowanie mniejszej skali, niż jednorazowe PET-y). Dzięki obecności filtra, który usuwa smak i zapach chloru z wody, możemy pić wodę prosto z kranu. Warto tu nadmienić, że woda kranowa jest badana mikrobiologicznie i zdatna do spożycia nawet na surowo. Butelki filtrujące występują w różnych wzorach, kolorach oraz pojemnościach, więc wszystkie te elementy można dostosować do swojego gustu czy preferencji.
Butelki na wodę mogą być pozbawione filtrów i wykonane z innych materiałów niż plastik. Butelki szklane lub ze stali nierdzewnej wcale nie stanowią już rzadkości. Ponadto, dzięki ich rosnącej popularności, firmy wręcz prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej atrakcyjnych wizualnie projektów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie przepadamy za smakiem czystej wody, dostępne są także butelki, w których w osobnym pojemniku można umieścić na przykład miętę lub plaster cytryny, aby aromatyzowały nam spożywany napój.
Kwestia bezpieczeństwa
Z pewnością decydując skąd zamówić butelki wielorazowe, warto zorientować się, z jakiego materiału są wykonane, czy materiał ten posiada wszelkie atesty i czy jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Należy także o nie odpowiednio dbać – dowiedzieć się, w jaki sposób należy je czyścić i konserwować, czy nie szkodzi im mycie w zmywarce lub wstawianie do mikrofalówki. Decydując się na zakup butelki na wodę, z pewnością nie należy oszczędzać. Mając na uwadze, że jest to gadżet, która ma nam posłużyć nawet kilka lat, lepiej zainwestować w artykuł wysokojakościowy. Przeliczając, ile pieniędzy wydalibyśmy w tym czasie na jednorazowe butelki z wodą, taki zakup i tak bardzo szybko się zwróci.
Czy warto nabyć butelkę wielorazową?
Zdecydowanie warto zdecydować się na zakup butelki wielokrotnego użytku. Jest to bowiem rozwiązanie bezpieczne, funkcjonalne i ekonomiczne, które nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego.
źródło: myequa.pl – butelka na smoothie