Sieci niskiego napięcia to instalacje elektroenergetyczne tworzone z myślą o doprowadzeniu prądu o napięciu fazowym 230 V, do odbiorców indywidualnych. W terenach zurbanizowanych o gęstej zabudowie, z reguły instalacja niskiego napięcia prowadzona jest kablami ukrytymi pod ziemią. W miejscach o rzadszej zabudowie, jak na przykład na przedmieściach, czy wsiach, stosuje się linie napowietrzne.
Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, kable przewodzące prąd o niskim napięciu narażone są na szereg czynników zewnętrznych, które mogą je uszkodzić, a co za tym idzie powodować kłopotliwe przerwy w dostawie prądu. Rozwiązaniem mającym podnieść bezpieczeństwo kabli i zminimalizować ryzyko awarii sieci jest zastosowanie rur osłonowych, chroniących przewody przed działaniem czynników zewnętrznych.
W instalacjach naziemnych rury osłonowe pomagają chronić kable niskiego napięcia przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Zamknięte w rurach osłonowych kable nie są narażone na bezpośrednie działanie szkodliwych dla nich promieni UV oraz ekstremalnymi obciążeniami termicznymi – zarówno letnimi upałami, jak i siarczystym mrozem w zimę. Skutecznie też ograniczają ryzyko kontaktu kabli z wilgocią oraz zabezpieczają je przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zerwanie kabli przez zalegający śnieg, czy skutkami porywistego wiatru.
Instalacje podziemne również wykorzystują rury osłonowe, chroniąc kable przed wodą gruntową, zamarzającym gruntem, czy uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi pracami ziemnymi. Dodatkowo rury osłonowe pomagają również w procesie montażu kabli. Pokryte warstwą poślizgową wewnętrzne powierzchnie rury lub specjalnie ryflowane ścianki ułatwiają przeciąganie kabli przez rury, usprawniając tym samym tworzenie instalacji niskiego napięcia.
Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji rur osłonowych jest polietylen. Właściwości rur PE pozwalają skutecznie chronić przewody przed działaniem czynników zewnętrznych. Polietylen charakteryzuje się dużą odpornością na chemiczne substancje drażniące, których stężenie w gruncie może być często duże. Polietylen jest również odporny na zarówno niską, jak i skrajnie wysoką temperaturę. Dodatkowo rury z polietylenu są niezwykle lekkie i elastyczne, co znacząco ułatwia ich transport i montaż. W zależności od potrzeb stosuje się rury z polietylenu różnej gęstości oraz rury o różnych średnicach.
Najczęściej wykorzystywanymi do ochrony kabli niskiego napięcia rurami PE, są rury przepustowe, przez które przeciąga się lub wdmuchuje kable. Istnieje jednak jeszcze jeden typ rur osłonowych, świetnie sprawdzający się jako element instalacji niskiego napięcia. Rury osłonowe dwudzielne, to rury posiadające na całej swojej długości, wzdłużnie profilowane przecięcie, które umożliwia ich otwieranie i zamykanie. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w instalacjach naziemnych, lecz mogą być również stosowane jako osłona kabli ułożonych w gruncie.
Porada: Elplastplus.pl