Zawód nauczyciela z pewnością posiada wiele zalet jak i wad. Jedną z zalet jest niewątpliwie dużo wolnego – nauczyciele mają 2-miesięczne wakacje. Biorąc pod uwagę ponad 20 dni urlopu, który przysługuje pełnoetatowemu pedagogowi, wakacje, ferie i wszystkie święta wraz z przerwami świątecznymi, w ciągu roku wychodzi naprawdę sporo wolnych dni. Czy gra jest jednak warta świeczki?
Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o zarobkach nauczycieli, niemal od zawsze mówi się, że nauczyciele słabo zarabiają. Nauczycielka szkoły podstawowej może liczyć na pensję w okolicach 2 tysięcy złotych, w zależności od stażu pracy i wykształcenia. W 2018 roku, minimalna stawka nauczyciela, który posiada tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynosiła od 2417 złoty brutto (w przypadku stażysty) do 3317 złoty brutto (w przypadku nauczyciela dyplomowanego).
Aby zostać nauczycielem, niezbędne jest wykształcenie wyższe – należy ukończyć studia. Mogą to być studia zarówno jednolite magisterskie, które trwają 5 lat, jak i licencjackie, a następnie magisterskie.
Jeśli chcesz pracować jako nauczycielka w szkole podstawowej, możesz wybrać studia na kierunku pedagogika wczesnoszkolna (nauczanie w klasach zerowych i w klasach od pierwszej do trzeciej w podstawówce) lub pedagogikę przedszkolną.
Na studiach czekają Cię przedmioty między innymi takie jak historyczne aspekty wychowania pokoleń, techniki nauczania, techniki i metody uczenia się, rozumienie potrzeb dzieci, emisja głosu, poprawność wymowy oraz słuch muzyczny. Oczywiście trzeba się liczyć z koniecznością zaliczenia praktyk studenckich.
Możesz obrać również inną drogę – najpierw ukończyć studia o dowolnym kierunku, a następnie wybrać studium lub podyplomowe studia pedagogiczne. Taki kurs również będzie uprawniał do pracy w szkole.
Studium pedagogiczne jest specjalistycznym ośrodkiem dokształcania przyszłych nauczycieli. Zajęcia w studium pedagogicznym są dla studentów i absolwentów różnych kierunków, którzy chcą zdobyć uprawnienia pedagogiczne. Taka nauka trwa 1,5 roku. Przez pierwsze dwa semestry, prowadzone są teoretyczne zajęcia, natomiast w ostatnim semestrze odbywają się praktyki w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych.
Wyzwań stojących przed nauczycielem jest wiele. Jak dobrze przekazać wiedzę? Jak sprawić, aby uczniowie zapamiętali naukę na długie lata, ale także miło wspominali nauczyciela?
Przede wszystkim należy mieć wcześniej zorganizowane zajęcia. Co prawda, istnieje podstawa programowa, której wszyscy nauczyciele muszą się trzymać, ale sposób prowadzenia zajęć pozostaje po ich stronie.
Nauczycielka szkoły podstawowej może zasięgnąć porad w popularnych magazynach naukowych, w których pełno jest wskazówek jak prowadzić zajęcia. Jednym z takich magazynów jest właśnie “Nauczycielka Szkoły Podstawowej”. Prenumerata „Nauczycielka Szkoły Podstawowej – klasy I-III” to najpewniejszy, najwygodniejszy i najkorzystniejszy sposób otrzymywania ulubionego czasopisma. W miesięczniku odnajdziesz porady i wskazówki, kolorowe plakaty, zadania do skopiowania, kreatywne pomysły i ćwiczenia pomocne w procesie nauczania. Czasopismo pomaga sprostać wyzwaniom nowych czasów i ułatwić codzienną pracę. W każdym numerze zawarte są artykuły metodyczne, gry dydaktyczne, propozycje projektów, odrobina humoru, ilustracje oraz wiele innych ciekawych materiałów. Prenumeratę możesz zamówić na stronie https://prenumerata.ruch.com.pl/.
W Internecie również nie brakuje pomysłów na zajęcia, które z sukcesem nauczyciel może wprowadzić w życie.
Wybierając drogę pedagogiczną pamiętaj, że oprócz stresu i ciężkiej pracy, możesz się również rozwijać w wybranym kierunku. Po latach pracy, Twoi uczniowie mogą Cię mile wspominać i dziękować za przekazaną wiedzę.