Sprężarki śrubowe to doskonałe rozwiązanie dla każdego zakładu, w którym istnieje zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Warto zaznaczyć, iż różne typy sprężarek są dedykowane do innych typów zakładów czy firm usługowych.
Sprężarki śrubowe – urządzenia stworzone do zaspokajania potrzeb zakładów przemysłowych
Wykorzystanie sprężarek śrubowych polecane jest każdej firmie, w której na co dzień wykorzystuje się sprężone powietrze. Tego typu urządzenia są dedykowane zarówno zakładom produkcyjnym, jak i usługowym. Wśród nowoczesnych sprężarek śrubowych na uwagę zasługują modele o wysokiej wydajności, która oscyluje w granicach od 60 m3/min do 3,30 m3/min (36 m3/h do 198 m3/h) i ciśnieniu roboczym od 5 bar do 13 bar. Tego typu sprzęt z pewnością spełni wszystkie oczekiwania małych zakładów i niewielkich warsztatów, w których produkcja sprężonego powietrza nie jest zbyt duża.
Warto podkreślić, iż mimo mniejszej ilości wytwarzanego sprężonego powietrza, urządzenia w tej klasie cechują wysoka jakość oraz doskonałe parametry techniczne. Są to kompresory niezawodne, jak również ekonomiczne i tanie w eksploatacji. Tego typu urządzenia wyposażono w szereg różnego typu udogodnień, które z pewnością przemawiają na korzyść, związaną z potencjalnym nabyciem sprężarki.
Dlaczego opłaca się kupić sprężarkę śrubową dla niewielkiego warsztatu czy firmy?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto posiadać sprężarkę śrubową w małych zakładach. Odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście, jest to działanie korzystne, ale tylko pod warunkiem, że jest to sprzęt „dobrany na miarę”. Tego typu wytyczne spełniają w 100% sprężarki pochodzące od renomowanych producentów. W urządzeniach o mniejszej mocy przerobowej zamontowano bowiem szereg udogodnień. Należą do nich m.in. osłony dźwiękochłonne, jak również sterowniki mikroprocesorowe. Ponadto, na wyposażeniu znajduje się osuszacz chłodniczy i filtry – wstępny oraz dokładny. Zbiornik może pomieścić od 270 do 500 litrów powietrza.
Warto dodać, iż mimo mniejszej produkcji sprężonego powietrza tego typu urządzenia zostały wykonane z zachowaniem wszelkich standardów przemysłowych. Pozwala to na ich codzienną eksploatację, jak również użytkowanie okazjonalne, według zapotrzebowania. Tego typu sprężarka śrubowa jest rekomendowana do firm, w których występuje zapotrzebowanie na sprężone powietrze, ale jest ono relatywnie mniejsze, niż w przypadku dużych i bardzo dynamicznie rozwijających się zakładów przemysłowych.
Sprężarki śrubowe z napędem 1:1 – zalety użytkowania i pełne możliwości wykorzystania w dużych i średnich przedsiębiorstwach
Sprężarki śrubowe z napędem bezpośrednim 1:1 wprowadziły na rynek nowe standardy w zakresie produkcji sprężonego powietrza. Tego typu napęd bezpośredni warunkuje, iż moc silnika jest przekazywana niemal od razu poprzez sprzęgło do zespołu śrubowego danej sprężarki. Pozwala to na skuteczne eliminowanie powstałych strat, które występują, jeśli wykorzystuje się do pracy sprężarkę śrubową o napędzie pasowym lub napędzie funkcjonującym poprzez przekładnię zębatą. Urządzenie tego typu wykazuje niemal 100% sprawności napędu, dzięki czemu odznacza się zużyciem bardzo małej ilości prądu eklektycznego, przy jednocześnie, bardzo wysokiej produkcji sprężonego powietrza.
Sprężarka śrubowa z napędem 1:1 eliminuje ryzyko powstawania strat energetycznych, jak również zmniejsza prędkość obrotową napędu zespołu śrubowego do prędkości obrotowej silnika. Rozwiązanie to jest dedykowane firmom, które obawiają się, iż wskutek dużej eksploatacji, nastąpi zmniejszona żywotność zespołu śrubowego w ich parku maszynowym.
Wybór odpowiedniego urządzenia leży w gestii właściciela przedsiębiorstwa, który powinien oszacować, jakie konkretnie typy i modele sprężarek śrubowych będą odpowiadać zapotrzebowaniu zakładu na sprężone powietrze.
Źródło: ALMiG – Sprężarki powietrza