Kiedy myślimy o wizycie w gabinecie stomatologicznym, na ogół skupiamy naszą uwagę na leczeniu zębów. Rzadko zastanawiamy się nad zdrowiem własnych dziąseł i bagatelizujemy nawet takie problemy jak powracające krwawienie. Podstawą dla zdrowych zębów jest jednak zdrowie przyzębia, czyli tkanek je otaczających. Pacjenci mogą zgłosić się do specjalisty także z problemami natury estetycznej, np. po to, by pozbyć się uśmiechu dziąsłowego. W wielu przypadkach specjalista może zalecić nam zabieg regeneracji dziąseł. Jakie są jego główne zalety?
Periodontologia
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Z usług periodontologów korzystają np. wszyscy pacjenci chorujący na paradontozę. Specjalista z tej dziedziny pomoże nam również przy stanach zapalnych dziąseł, odkładaniu się kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł, a także przy problemach kosmetycznych. Dzięki zabiegom chirurgicznym lub laserowym może poprawić wygląd naszych dziąseł. Jedną z form terapii periodontologicznych może być również regeneracja dziąseł, czyli dokładne oczyszczenie powierzchni zębów pod dziąsłami oraz nałożenie na dziąsła specjalnego preparatu, który pobudzi tkanki do samoodnowy.
Cel regeneracji dziąseł
Procedura pozwala leczyć choroby dziąseł i wszelkie uszkodzenia, jakie mogła ona spowodować. Przeprowadzenie zabiegu regenerującego dziąsła ma na celu:
- odrastanie uszkodzonych tkanek,
- wzmocnienie dziąseł
- zmniejszanie odstępów między dziąsłami, zwanych czarnymi trójkątami,
- zapobieganie utracie zębów,
- eliminację bakterii i infekcji.
Jakie są zalety zabiegów regenerujących dziąsła?
- Świeży oddech – utrzymujący się nieświeży oddech to kluczowy wskaźnik chorób dziąseł. Może być on spowodowany nagromadzeniem się bakterii i płytki nazębnej poniżej linii dziąseł.
- Głębokie czyszczenie – chirurgia przyzębia zapewnia intensywne czyszczenie, które pomaga usunąć bakterie i przywrócić zdrowie jamy ustnej i dziąseł.
- Usuwanie kamienia nazębnego – kamień nazębny i płytka nazębna mogą gromadzić się zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł, a pozostawione bez leczenia mogą powodować poważne problemy z zębami.
- Przywrócenie funkcjonalności niektórych obszarów jamy ustnej poprzez wzmocnienie zębów i dziąseł
Zabiegi plastyczne na przyzębiu i ich główne korzyści
Zabiegi plastyczne na przyzębiu są bardzo częstym rozwiązaniem różnych problemów dentystycznych. Oto niektóre z korzyści związane z plastyką przyzębia:
- Korekta nierównej linii dziąseł – jeśli zęby wyglądają na zbyt krótkie lub dziąsła pokrywają za dużo niektórych zębów, a pozostałe mają odpowiednią długość, dobrym rozwiązaniem jest wydłużenie korony zęba. Podczas tej procedury usuwany jest nadmiar tkanki dziąseł, aby odsłonić więcej korony zęba. Następnie, linia dziąseł zostaje wyrzeźbiona, aby nadać uśmiechowi odpowiedni wygląd.
- Ograniczenie recesji dziąseł – czasami recesja dziąseł powoduje odsłonięcie korzenia zęba, co powoduje, że zęby wyglądają na długie. Może ona nastąpić z różnych przyczyn, w tym chorób przyzębia. Operacje przeszczepu dziąseł i inne procedury pokrywania korzeni wykonuje się tak, aby osłonić korzenie i ograniczyć dalszą recesję dziąseł oraz chronić wrażliwe korzenie przed próchnicą.
- Utrata zęba może powodować wgniecenie dziąseł i kości w miejscu, w którym się znajdował. Jest to spowodowane tym, że kość szczęki cofa się, gdy nie jest podparciem dla zęba. Dzięki odpowiedniej terapii możemy przywrócić naturalny kontur dziąseł, co da najlepszy efekt estetyczny – oczywiście w połączeniu z dobrze dobraną protezą.
Jak widać, leczenie przyzębia (a zwłaszcza dziąseł) ma kluczowe znacznie dla zdrowia i estetyki naszego uśmiechu. Warto regularnie odwiedzać dobre gabinety stomatologiczne i monitorować stan tkanek otaczających zęby, by móc wprowadzić odpowiednią terapię, zanim problemy zaczną się pogłębiać.