Transport pneumatyczny polega na przemieszczaniu materiałów sypkich za pomocą strumienia powietrza. W tym celu wykorzystuje się system rurociągów oraz wysoką różnicę ciśnienia pomiędzy miejscem załadunku i odbioru. Rozwiązanie to znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym czy chemicznym, gdzie służy do szybkiego i bezpiecznego transportu suchych i sypkich materiałów takich jak np. mąka. Na jakiej zasadzie działa transport pneumatyczny oraz jakie są jego wady i zalety?
W jaki sposób gaz transportuje materiały sypkie?
Działanie transportu pneumatycznego polega na wykorzystaniu gazu do przemieszczania substancji sypkich. Podstawą tego systemu jest sieć rur, w których z odpowiednią prędkością przepływa gaz. Unosi on cząstki ciała stałego i razem z nim przemieszcza się wewnątrz systemu rurowego. Ruch gazu wywoływany jest przez nad- lub podciśnienie. Z tego powodu wyróżnia się systemy ssące, w których panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego, oraz systemy tłoczące, które wykorzystują nadciśnienie. Specyficznym rodzajem pneumatycznego układu transportowego jest system mieszany, którego część pracuje przy nadciśnieniu, a część przy podciśnieniu.
System ssący wyróżnia się tym, że urządzenia wytwarzające ciśnienie są zlokalizowane po obu stronach instalacji, zarówno na początku jak i na końcu. W przypadku systemu tłoczącego źródło powietrza znajduje się tylko na początku instalacji. Bez względu na rodzaj systemu możliwy jest transport materiału zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie surowców z silosów, rozładunek cystern czy przesyłanie materiału pomiędzy różnymi węzłami produkcji.
Zalety i wady transportu pneumatycznego
Największą zaletą transportu pneumatycznego jest duża wydajność, szybkość oraz możliwość całkowitego zautomatyzowania procesu przesyłu surowców w obrębie zakładu produkcyjnego. Dzięki zastosowaniu sieci szczelnych rurociągów przesyłane materiały są zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a ponadto nie dochodzi do procesu pylenia. Hermetyczność pozwala dodatkowo na minimalizowanie strat surowca podczas transportu oraz zapewnia wysoką higienę pracy. Kolejną zaletą transportu pneumatycznego jest duża elastyczność, jeśli chodzi o przebieg rurociągu, bez problemu można go dopasować do warunków lokalowych czy np. poprowadzić nad drogą, rzeką czy inną przeszkodą tego typu. Ponadto w czasie przesyłu materiału możliwe jest wykonanie dodatkowych zabiegów technologicznych takich jak odpylanie, schładzanie czy suszenie.
Największą wadą transportu pneumatycznego jest ograniczona ilość materiałów, które mogą być przenoszone w ten sposób. Niemożliwe jest transportowanie surowców które są lepkie i plastyczne, ani takich które wykazują tendencję do zalegania czy zagęszczania pod wpływem ciśnienia. Budowa takiego systemu jest droga, a wysokie zużycie energii sprawia, że koszty związane z eksploatacją również są duże. Kolejną wadą jest możliwość pojawiania się rozszczelnień, które mogą prowadzić do spadku wydajności, zanieczyszczenia transportowanego materiału lub nadmiernego pylenia.
Transport pneumatyczny jest nowoczesnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem stosowanym w wielu zakładach produkcyjnych. Ze względu na wydajność i bezpieczeństwo wykorzystują go nawet największe przedsiębiorstwa na świecie. Pozwala na szybkie i bezpieczne transportowanie materiałów, zapewniając ciągłość procesów produkcyjnych.