Kolano to największy staw występujący w ludzkim ciele. Nietrudno więc się domyślić, że odgrywa znaczącą rolę w życiu codziennym każdego człowieka. Choć na co dzień najczęściej się nad tym nie zastanawiamy, to trudno wyobrazić sobie większość działań właśnie bez sprawnych kolan. Do takich refleksji skłania nas jednak uszkodzenie tego niezwykle ważnego stawu i odbywana rehabilitacja. Kiedy doznajemy urazu kolana, np. pęknięcia torebki stawowej w kolanie, nasz świat w jednej chwili się zmienia. Tak poważne Uszkodzenie stawu kolanowego jest bardzo bolesne i w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się, a co za tym idzie wykonywanie codziennych obowiązków. Na początku może nam się wydawać, że już nic nie będzie takie samo jak przed wypadkiem. Nic jednak bardziej mylnego.
Choć urazy kolan należą do tych trudniejszych w leczeniu, obecna medycyna i dostępne zabiegi rehabilitacyjne pozwalają nam doprowadzić staw kolanowy do pierwotnego stanu. To prawda, że trzeba się uzbroić w sporą dawkę cierpliwości, ale efekty leczenia powinny nas zadowolić.
Urazy torebek stawowych możemy podzielić na trzy grupy:
– lekki uraz, czyli naciągnięcie torebki stawowej
– średni uraz – to już pęknięcie torebki w naszym stawie
– ciężki uraz, czyli całkowite zerwanie torebki w stawie
Co robić bezpośrednio po urazie kolana?
Kiedy po upadku czujemy duży ból, wzrost temperatury, obrzęk i mamy ograniczoną ruchomość w stawie kolanowym, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Przy takim uszkodzeniu może również pojawić się krwiak oraz uczucie dyskomfortu. W takim wypadku trzeba udać się na szpitalny oddział ratunkowy, aby zdiagnozować powstały uraz. Przy pękniętej torebce w kolanie, lekarze najpewniej zadecydują o czasowym unieruchomieniu niesprawnego stanu oraz użyciu odpowiednich leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Prawdopodobnie otrzymamy również receptę na maść, która ukoi ból i wysoką temperaturę skóry w obrębie uszkodzonego miejsca.
Jak zadbać o chore kolano w domu?
Po powrocie od lekarza do domu, powinniśmy dać odpocząć chorej nodze. Ważne też aby zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ponieważ w początkowym etapie po urazie, możemy mieć bardzo nieprzyjemne odczucia w rejonie uszkodzonego miejsca. Jeżeli lekarz nie zadecydował o założeniu gipsu (co jest jednak mało prawdopodobne) to możemy nałożyć na nasze kolano maść chłodzącą i przeciwbólową. Teraz przychodzi czas na odpoczynek i wyjęcie z szuflady zapomnianych krzyżówek. Ważne jest aby na początku unikać jakiegokolwiek ruchu kolanem.
Co robić po zakończeniu leczenia?
Po kilku tygodniach noszenia gipsu przyjdzie prawdopodobnie czas na stabilizator, który jest już mniej rygorystyczną formą unieruchomienia. Można go również zdejmować na czas kąpieli czy zmiany ubrania. Taki stabilizator zwykle nosi się około miesiąca, jednak wszystko zależy od zaleceń lekarza prowadzącego. Na tym etapie dobrze jest powoli zacząć domową rehabilitację, np. napinać mięsień czworogłowy (tuż nad kolanem). Jednak lekarz może zalecić inaczej.
Rehabilitacja
Kiedy leczenie jest już całkowicie zakończone, najpewniej czeka nas rehabilitacja. Nie należy się bać ponownych ruchów kolanem, jednak dobrze zachować w tej kwestii umiar. Najlepiej po prostu zginać kolano tylko tyle, ile można. Fizjoterapeuci, którzy są specjalistami w dziedzinie rehabilitacji z pewnością dobrze doradzą i będą naszymi przewodnikami w drodze do ponownego odzyskania sprawności kolana.