Transport zmarłych to specyficzna usługa, którą zajmują się jedynie profesjonaliści, dysponujący odpowiednimi uprawnieniami oraz specjalnym pojazdem. Proces ten obwarowany jest wieloma przepisami. W artykule tym przybliżamy problem transportu zmarłych do chłodni i wskazujemy, kto posiada stosowne uprawnienia.
Kto może odebrać ciało zmarłego ze szpitala?
Warto wiedzieć, iż powiatowy inspektor sanitarny wydaje zezwolenie jedynie na przewóz ciała zmarłej osoby na odległość przekraczającą 60 kilometrów. Natomiast przewiezienie zwłok ze szpitala do specjalistycznej chłodni, która znajduje się w profesjonalnych domach pogrzebowych, nie wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia. Należy jednak mieć na uwadze, iż pracownicy domu pogrzebowego mogą odebrać ciało nie wcześniej, niż po upływie dwóch godzin od chwili zgonu.
To, komu zostanie wydane ciało osoby zmarłej, zostało uregulowane w odpowiednich przepisach, a mianowicie w Ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Do tych osób zalicza się małżonek, krewni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a także powinowaci. Jednak jeśli taka jest wola rodziny, zwłoki może również odebrać pracownik domu pogrzebowego, którego bliscy zmarłego wyposażyli w odpowiednie zezwolenie.
Transport zmarłych do chłodni – dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?
Zakłady pogrzebowe to podmioty uprawnione do przewożenia zwłok. W Polsce jest ogólnie przyjętym zwyczajem, iż zmarli, niezależnie od tego czy zgon nastąpił w szpitalu, czy miał miejsce w domu, są przewożeni do specjalnych chłodni, które funkcjonują właśnie przy domach pogrzebowych. Chłodnie te pozwalają na zachowanie ciała w nienagannym stanie przez dłuższy czas. Co prawda, w szpitalu również istnieje chłodnia, ale należy pamiętać, iż w chłodni przyszpitalnej ciało zmarłego nie może przebywać dłużej niż 72 godziny, następnie winno zostać odebrane.
Zwłoki przewożone są specjalnie do tego celu przystosowanym samochodem noszącym miano karawanu. To, jaki środek transportu powinien służyć do przewozu ciała również ustalone zostało w przepisach prawa. Taki karawan musi być trwale oznakowany, tak by można było bez problemu odczytać jego przeznaczenie, powinien mieć także wydzieloną oraz izolowaną część przeznaczoną do przewozu zwłok, jak też odpowiednie zabezpieczenia.
W przypadku, gdy pogrzeb będzie odbywał się w tej samej miejscowości, w jakiej nastąpił zgon, albo nie dalej, niż 60 kilometrów od niej, nie jest wymagane żadne zezwolenie na transport. Bliscy zmarłego zazwyczaj korzystają wówczas z usług domu pogrzebowego, jaki jest zlokalizowany w pobliżu. Jeśli jednak pogrzeb ma odbyć się w innym miejscu, a konkretnie zlokalizowanym w odległości przekraczającej 60 kilometrów, wówczas konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia, które wydaje powiatowy inspektor sanitarny, na wniosek domu pogrzebowego. W takim wypadku ciało jest przewożone w szczelnej trumnie drewnianej, która jest wypełniona specjalną płynochłonną substancją, bądź z wykorzystaniem samochodu, wyposażonego w specjalną chłodnię do przewozu zwłok.
Zazwyczaj transport ciała zmarłej osoby ze szpitala, w jakim nastąpił zgon, do położonego w tej samej miejscowości domu pogrzebowego jest dokonywany bezpłatnie, jednak w przypadku konieczności transportu na dalszą odległość na terenie Polski, bliscy muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami.
Chłodnia w domu pogrzebowym
Chłodnia jest specjalnym pomieszczeniem, które jest przeznaczone do przechowywania ciał zmarłych; panują w nim niskie temperatury. W chłodni funkcjonującej w domu pogrzebowym ciało zmarłego może oczekiwać na pogrzeb czy kremację nawet kilka dni. W tym czasie bliscy osoby zmarłej mogą przygotować się do ceremonii pogrzebowej, ustalić z zakładem pogrzebowym wszelkie szczegóły dotyczące pochówku, mają również czas na dopełnienie wszelkich formalności, jakie się z nim wiążą.
Ciała zmarłych są zawsze transportowane z poszanowaniem ich godności, a personel zakładu pogrzebowego posiada odpowiednie kwalifikacje, dzięki którym możemy być pewni, iż zwłoki zostaną potraktowane z należytym szacunkiem.
Źródło: Dom pogrzebowy Elizjum