Hydroizolacja polega na zabezpieczeniu danej konstrukcji przed szkodliwym działaniem wody oraz wilgoci, która stanowi spore zagrożenie nie tylko dla danego budynku, ale również dla zdrowia i życia człowieka. Wilgoć nie tylko może uszkadzać powierzchnię, ale również prowadzić do powstawania grzybów i zacieków, które nie dość, że wyglądają nieestetycznie to jeszcze w bardzo dużym stopniu mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu.
Jakie materiały wykorzystuje się do hydroizolacji?
Podczas hydroizolacji używa się różnego rodzaju materiałów. Mogą to być na przykład papy, folie oraz blachy. Wybór odpowiedniego zależny jest w dużej mierze od jego przeznaczenia oraz kształtu powierzchni, która ma zostać zabezpieczona. Warto również dodać, że w skład materiałów wykorzystywanych do hydroizolacji wchodzą również różnego rodzaju powłoki dyspersyjno-cementowe, emulsje bitumiczno-lateksowe, czy nawet masy asfaltowo-kauczukowe. Każdy z wymienionych materiałów może cechować się zróżnicowanymi właściwościami, dlatego też jedne będą częściej wykorzystywane podczas hydroizolacji tarasu nad garażem, a inne podczas hydroizolacji zbiorników wodnych.
Dlaczego hydroizolacja tarasu nad garażem jest aż tak ważna?
Taras każdego dnia narażony jest na negatywne oddziaływanie wilgoci oraz wody, spowodowane warunkami atmosferycznymi takimi jak chociażby opady deszczu czy też śniegu, jak i wysoką wilgotnością powietrza. Takie czynniki mogą mieć bardzo duży wpływ na jego powierzchnię. Tak jak zostało wcześniej już wspomniane wilgoć może nie tylko prowadzić do powstawania grzybów oraz zacieków, ale również w dużej mierze przyczynić się do przyspieszenia procesu korozji. Warto zadbać o hydroizolację tarasu nad garażem, ponieważ uszkodzenia mogą być trwałe, a ich usunięcie bardzo kosztowne, gdyż będzie wiązało się z potrzebą wykonania remontu zniszczonej powierzchni. Dodatkowo dobrze zastosowana zapewnia szczelność, dzięki czemu wilgoć oraz woda zbierająca się na tarasie, nie dostaje się do garażu.
Jest wiele sposobów zastosowania hydroizolacji tarasu nad garażem. Do najczęstszych z nich zaliczane są między innymi: wykorzystanie płynnej poliuretanowej membrany hydro-izolacyjnej, materiałów rolowych osłoniętych matami drenażowymi oraz separacyjnymi membranami. Stosowanie odpowiednich z nich w dużej mierze zależy od oczekiwanego efektu.
Warunki atmosferyczne mają bardzo duży wpływ na życie każdego człowieka. Mogą również przyczynić się do powstania wielu nieodwracalnych szkód. Na szczęście niektórym z nich można w porę zapobiec, dzięki zastosowaniu odpowiednich działań. Hydroizolacja tarasu nad garażem jest jednym z nich i wbrew pozorom jest bardzo ważna, ponieważ nie tylko pozwala na odpowiednie zabezpieczenie tarasu, ale również i pomieszczenia znajdującego się pod nim.