Większość osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, wie, że jednym z ich obowiązków jest skierowanie swoich pracowników na badania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenia powinny być przeprowadzone nie tylko gdy przyjmujemy daną osobę do pracy na danym stanowisku, ale także już po zatrudnieniu, w trakcie pracy. W naszym kraju występują dwa różne rodzaje szkoleń BHP.
Szkolenia wstępne
Te szkolenia przeznaczone są dla osób nowozatrudnionych jeszcze zanim przystąpią oni do wykonywania swoich obowiązków. Tego typu szkolenie wstępne składa się z dwóch etapów.
Pierwszym jest instruktaż ogólny, w którym chodzi o to, by nasz pracownik zdobył niezbędną wiedzę ogólną na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Zasady te są zawarte w Kodeksie pracy, układach zbiorowych lub też w regulaminach pracowniczych danych firm. Dodatkowo pracownik otrzymuje informacje na temat zasad bezpieczeństwa i higieny, które obowiązują w danym zakładzie pracy. Poznaje on wtedy także zasady, zgodnie z którymi udziela się pierwszej pomocy.
Drugą częścią jest instruktaż stanowiskowy, który jest instruktażem bardziej szczegółowym dlatego, że przekazuje się w nim wiedzę o zakresie czynników środowiskowych, które mogą wystąpić na obejmowanym stanowisku pracy. Zapoznaje się też przyszłego pracownika z wymogami bezpieczeństwa pracy i instrukcjami, według których powinien się kierować.
Przepisy mówią, że szkolenie wstępne musi trwać co najmniej:
– 3 godziny lekcyjne przeznaczone na instruktaż ogólny,
– 3 godziny lekcyjne przeznaczone na instruktaż stanowiskowy dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych,
– 8 godzin lekcyjnych dla pozostałych pracowników.
Należy jednak pamiętać, że takie szkolenie wstępne jest ważne jedynie przez rok od jego przeprowadzenia. Podczas tych 12 miesięcy pracownik musi zostać także skierowany na szkolenia okresowe.
Szkolenia okresowe
Szkolenia okresowe przeprowadzamy, by odświeżyć wiedzę naszych pracowników dotyczącą zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku. Takie szkolenia odbywają się z różną częstotliwością, która jest zależna od charakteru wykonywanej przez danego pracownika czynności.
Podział szkoleń okresowych prezentuje się w następujący sposób:
– Pracodawca oraz osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych – szkolenia dla takich osób przeprowadzane są raz na 5 lat.
– Robotnicy – szkolenia okresowe należy wykonywać raz na 3 lata lub w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych takich jak prace na wysokości raz na rok.
– Pracownicy inżynieryjno-techniczni – szkolenie okresowe należy przeprowadzać raz na 5 lat.
– Pracownicy służb bezpieczeństwa i higieny pracy – ta grupa pracowników powinna odbyć szkolenie okresowe raz na 5 lat pracy.
– Pracownicy administracyjno-biurowi – szkolenie okresowe należy odbyć raz na 6 lat lub nawet częściej, gdy pracownik jednocześnie wykonuje także inne prace.
Należy pamiętać, że poprawnie przeprowadzone szkolenie BHP zapewni pracownikowi wiedzę na temat:
– organizacji i metod kształtowania bezpieczeństwa i higieny warunków pracy,
– skutków niewłaściwych warunków pracy,
– występowania zagrożeń oraz sposobów na ich eliminację,
– środków ochrony indywidualnej i zbiorowej,
– możliwych wypadków na stanowisku oraz postępowania w razie wypadków,
– ochrony przeciwpożarowej,
– udzielania pierwszej pomocy,
– praw pracy.
Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest, by szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy odbywały się regularnie. W przypadku, gdy pracownik nie posiada aktualnego potwierdzenia odbycia szkoleń, pracodawca narażony jest na karę finansową.
Inspirowane: Glowpol.pl – kontrola PPOŻ Warszawa