Wykorzystanie inteligentnych systemów do sterowania oświetleniem w domu lub mieszkaniu gwarantuje nie tylko ogromną wygodę, ale również korzyści wynikające z efektywnego zarządzania energią. Lista korzyści jest jednak znacznie dłuższa.
Choć może się wydawać, że inteligentne oświetlenie to rozwiązanie dostępne wyłącznie dla nielicznych, w rzeczywistości wygląda to inaczej. Systemy inteligentnego domu stają się coraz powszechniejsze i nie są kierowane wyłącznie do firm oraz majętnych klientów indywidualnych. Wszystko za sprawą niższych cen, a także zróżnicowania ofertowego, dzięki któremu obecnie mamy dostęp do znacznie większej ilości rozwiązań, niż jeszcze kilka lat temu.
To samo tyczy się inteligentnego oświetlenia, które zainstalować możemy w domach (zarówno w budowanych, jak i tych już stojących), mieszkaniach, biurach, szkołach, halach produkcyjnych, sklepach, hotelach, a nawet kościołach. Korzyści wykorzystania tego systemu znacząco przewyższają początkowe koszty.
Wszystko w jednym miejscu
W ramach inteligentnego oświetlenia wszystkie urządzenia integrowane są w jednym systemie – lampy, kontakty, czujniki etc. Dzięki temu, każdym elementem wchodzącym w skład instalacji oświetleniowej możemy wygodnie sterować. Oczywiście zdalnie – przy użyciu pilotów lub aplikacji na urządzenia mobilne.
Przekłada się to oczywiście na ogromną wygodę. Siedząc wygodnie na kanapie, możemy nie tylko wyłączać i włączać oświetlenie w wybranych pomieszczeniach lub na konkretnych obszarach (np. nad kanapą), ale również dostosowywać natężenie światła. Stworzenie klimatu sprzyjającego wieczornemu oglądaniu filmu lub romantycznej kolacji sprowadza się do użycia jednej opcji.
Inteligentne oświetlenie to oszczędność
Przechodzimy do chyba najważniejszej korzyści, na jaką możemy liczyć po instalacji takich systemów jak F&Home RADIO. Jego wykorzystanie pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej nawet do 15%! Wynika to jednak nie tylko z faktu zdalnego sterowania światłem, a z automatyki, która się z tym wiąże.
Omawiany system korzysta bowiem z różnych czujników (np. ruchu i zmierzchu), których praca pozwala na automatyczne wyłączanie i włączanie oświetlenia. Gdy opuszczamy pomieszczenie i przez dłuższy czas do niego nie wracamy, lampy zostają wyłączone. To samo tyczy się gniazdek, które odcinają przesył energii do nieużywanych urządzeń. Dzięki temu możemy mieć pewność, że prąd nie jest marnotrawiony.
Bardzo przydatne podczas zarządzania energią okażą się także harmonogramy i sceny, które przygotowujemy, a następnie uruchamiamy jednym przyciskiem. Ich specyfika jest zależna od naszych potrzeb. Możemy np. zaprogramować system, by uruchamiał lampy po naszym przebudzeniu i automatycznie je wyłączał, gdy minie wskazana wcześniej godzina. Do tego dochodzą sceny typu „wyłącz wszystko” – pozwoli to wyłączyć wszystkie sprzęty bez konieczności podchodzenia do każdego z osobna. Możliwości jest naprawdę wiele. Z wielu z nich skorzystamy nie tylko w domu lub mieszkaniu, ale również w biurze bądź w hali produkcyjnej.
Inteligentne oświetlenie dla większego bezpieczeństwa
W ramach systemu zintegrowana może zostać także instalacja przeciwwłamaniowa. Czujnik ruchu, po wykryciu, że ktoś jest w domu lub mieszkaniu, uruchomi nie tylko alarm, ale również światło, by obraz na monitoringu był lepszej jakości.
Wspomniane wcześniej harmonogramy mogą posłużyć nam również do tworzenia scen. W przypadku dłuższego wyjazdu, możemy np. uruchomić program symulowania obecności, który polega na czasowym uruchamianiem oświetlenia o określonych porach.
Zdalne sterowanie oświetleniem to szansa, by znacząco podnieść swój komfort życia. System pozwala nam także na zaoszczędzenie energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Dzięki tak szerokiej funkcjonalności systemu, możemy liczyć na wymierne korzyści na wielu płaszczyznach.