Obróbka metali obejmuje wiele procesów produkcyjnych. Należą do nich na przykład: gięcie, cięcie, szlifowanie, lutowanie czy spawanie. Te oraz inne techniki wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń, które często pracują z dużą siłą. Błędy przy ich obsłudze mogą stanowić zagrożenie dla pracowników. Jak zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie?
Szkolenia i kursy – przestrzeganie przepisów BHP podczas obróbki metali
Aby zminimalizować ryzyko, pracownicy zajmujący się obróbką metali powinni przejść odpowiednie szkolenia BHP. To właśnie na tego typu kursach, uwzględniających specyfikę stanowiska pracy osób wykonujących obróbkę metali, wyjaśnione zostają zasady praktyk, których należy przestrzegać. Usunięcie lub zminimalizowanie zagrożeń w miejscu pracy oraz szkolenie kadry pracowniczej, to prawny obowiązek każdego pracodawcy. Brak ich przeprowadzenia może wiązać się z karami finansowymi.
Profesjonalne urządzenia
Obowiązujące przepisy warto wykorzystać jako drogowskaz do zoptymalizowania stanowisk pracy. Znając najczęściej występujące konsekwencje obróbki, pracodawca będzie wiedział, na czym należy się skupić – na przykład na wysokiej jakości urządzeń technicznych i odpowiednich korektach zastosowanych procesów. Dobrym przykładem jest przykład cięcia laserowego, które zazwyczaj wymaga zatępienia krawędzi cięcia. Odbywa się to przez gratowanie – obróbka polegająca na zeszlifowaniu gratu powstałego podczas cięcia termicznego metali, która polega na usunięciu zadziorów powstających jako produkt uboczny innych procesów technologicznych. Ostre i wystające krawędzie mogą być przyczyną urazów, niezależnie od tego, że szkodzą estetyce wyrobu. Aby skutecznie przeprowadzić gratowanie metalu, należy pracować na specjalistycznych urządzeniach. Dobrym przykładem są tutaj maszyny firmy AUTOPULIT serii E5 do obróbki elementów płaskich – urządzenia wyposażone w 1-:-6 głowic, potrafią nie tylko usunąć grat, ale i nadać powierzchni detalu określony wygląd (szczotkowanie, satynowanie, a nawet efekt lustrzany).
Bezpieczeństwo przy cięciu i zginaniu metali
Do poważnych uszkodzeń ciała może dojść np. podczas rozcinania arkuszy blachy. Aby się przed tym uchronić, warto zainwestować w hydrauliczne lub elektromechaniczne nożyce gilotynowe – jedne z najsprawniejszych narzędzi do cięcia arkuszy blach. Tną materiały wykonane z różnych gatunków stali, a dzięki wysokiej odporności na uszkodzenia i specyfice swojej budowy zapewniają bezpieczną obsługę. Palce operatora takiej maszyny chronione są od przodu przy pomocy mechanicznych kurtyn lub barier laserowych. Do cięcia metali nadadzą się na przykład nożyce gilotynowe hydrauliczne Baykal, w wersjach przystosowanych do różnych grubości arkuszy: od 4 -:- 40 mm lub urządzenia elektromechaniczne RAS lub SCHECHTL. Poza zabezpieczeniami dla operatora maszyny te posiadają również zabezpieczenia przed nadmiernym przeciążeniem.
Gięcie wykrawanego detalu, może odbywać się na zaginarkach, prasach krawędziowych, a w przypadku blach cienkich do 3 mm i dużej produkcji, warto również zainwestować w zautomatyzowane centrum gnące i zastąpić nim standardowe zaginarki. Ze względu na automatyzację procesu zaginania, będzie on nie tylko znacznie szybszy, ale także o wiele bezpieczniejszy. Nadadzą się do tego centra gnące RAS, w różnego rodzaju seriach i konfiguracjach – na przykład MiniBendCenter do drobnych detali, ProfileCenter do ościeżnic czy kanałów kablowych, czy UpDownCenter z funkcją gięcia góra/dół.
Chociaż wiele przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metali uważa, że promują bezpieczne środowisko pracy, przeoczenie choćby jednego obszaru może mieć poważne konsekwencje. Równowagę między bezpieczeństwem a wydajnością można uzyskać poprzez inwestycję w odpowiednie szkolenia ale przede wszystkim w automatyzację i robotyzację procesów obróbczych.