Gdzie warto inwestować swoje pieniądze, aby zwróciły nam się z nawiązką? Jest to bardzo dobre pytanie, jednak bez jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego inwestycja będzie oznaczać co innego, a oczekiwania będą różne. Zanim zaczniemy lokować nasze pieniądze, musimy zadać sobie kilka pytań: jaką kwotą dysponujemy, czy ma być to inwestycja z małym, czy dużym ryzykiem, ile oczekujemy realnego zwrotu i jaki czas jesteśmy w stanie poświęcić, aby zarobić. Mamy dla Was pięć propozycji, w co warto inwestować.
Nieruchomości
Rynek nieruchomości jest jednym z najszybciej rozwijających się i od kilku lat przeżywa swoją hossę. Inwestycja w nieruchomości nie musi ograniczać się, tylko do zakupu mieszkania. Mogą to być również grunty, działki budowlane lub apartamenty w miejscowościach turystycznych. Koszt zakupu będzie zależał od tego czy zdecydujemy się na rynek pierwotny lub wtórny. Również lokalizacja będzie miała wpływ na cenę – im większe miasto, tym więcej będziemy musieli wydać. Faktem jest, że duża aglomeracja zapewni nam możliwość szybkiego i długoterminowego wynajmu. Inwestując w nieruchomości, w perspektywie czasu zarabiamy na wzroście jej wartości oraz comiesięcznym wynajmie. Ryzyko związane z zakupem nieruchomości jest niewielkie. Możemy odczuć chwilowy zastój w wynajęciu mieszkania bądź być zmuszonym poczekać ze sprzedażą działki budowlanej, jednak w ostateczności i tak na tym zyskamy.
Fundusz inwestycyjny
To nic innego jak wspólna forma inwestowania. Polega ona na tym, że zbiorowo lokujemy środki pieniężne, które wpłacają członkowie funduszu. Główny cel to pomnażanie zainwestowanych pieniędzy przez profesjonalistów, którzy zarządzają funduszem. Obszar, po jakim się tu poruszają to akcje polskie i zagraniczne, obligacje skarbowe, depozyty bankowe i wiele innych. Jest to rodzaj inwestowania, który nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. My tylko dajemy pieniądze, a resztę robią za nas ludzie, którzy się na tym znają. Jeżeli chcielibyśmy spróbować, a nie mamy odpowiednich środków, pomoże nam w tej sytuacji pożyczka online. Jej szybkie załatwienie pozwoli nam wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
Lokaty i konta oszczędnościowe
Służą nam do przechowywania pieniędzy w banku i pomnażania ich. Na naszych przysłowiowych zaskórniakach możemy jeszcze zarobić. Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego? Otóż lokata jest terminowa. Może zostać założona na miesiąc, 3 miesiące, 6 lub 12 miesięcy, a jej oprocentowanie zależy od stop procentowych. Pieniądze wpłacamy od razu przy zakładaniu i możemy wyciągnąć dopiero po jej zakończeniu. Jeżeli zerwiemy lokatę w trakcie jej trwania, utracimy większość naliczonych odsetek.
Konto oszczędnościowe natomiast pozwala oszczędzać nam regularnie, a pieniędzmi na nim ulokowanymi dysponować w każdej chwili. Działa to na zasadzie, że na przykład co miesiąc wpłacamy określoną kwotę i również raz w miesiącu możemy pobrać nasze środki.
Inwestycja w siebie
To najważniejsza inwestycja na naszej liście. Owszem, nie otrzymasz natychmiastowego zwrotu poniesionych kosztów. Nie wzbogacisz się po jednym kursie języka obcego ani umiejętności szybkiego pisania na komputerze. Inwestując w swoją osobę, decydujesz się na długoterminowe przedsięwzięcie, które przyniesie niesamowite efekty i korzyści. Nie sztuką jest zarobić tu i teraz. Sztuką jest mądrze ulokować pieniądze i pomnażać je każdego dnia, zbliżając się coraz bliżej do obranego przez nas celu. Kiedy zainwestujesz w siebie, nabędziesz nowych umiejętności, posiądziesz nową wiedzę, która pozwoli Ci wówczas na inwestowanie w innych obszarach z większą swobodą i łatwością.
Zarządzanie pieniędzmi to wielka umiejętność w dzisiejszych czasach. Z każdej strony jesteśmy atakowani coraz to atrakcyjniejszymi ofertami kupna i ciężko nam się zdecydować na jedną konkretną rzecz. Zanim rozpoczniemy przygodę z inwestowaniem, przyjrzyjmy się naszej sytuacji finansowej i temu, jak bardzo jesteśmy w stanie zaryzykować. Musimy być świadomi ryzyka i straty, którą możemy ponieść inwestując. Dlatego od początku wyznaczmy sobie jasne granice.