Chcesz zmienić auto i zamierzasz skorzystać z finansowania oferowanego przez bank? Jeśli tak, niech kredyt na samochód będzie dopasowany do własnych preferencji i oczekiwań. Duża konkurencja na rynku finansowym sprawia, że jest w czym wybierać. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Kredyt na samochód to niemal sztandarowy produkt dostępny właściwie w każdym banku. Dlatego to właśnie instytucje finansowe muszą zabiegać o klientów, proponując im coraz lepsze warunki finansowe. Dla Ciebie – jako potencjalnego kredytobiorcy – oznacza to jedno: warto określić swoje oczekiwania, a następnie zaciągnąć kredyt na samochód niemal szyty na miarę.
Dobry kredyt na samochód, czyli jaki?
„Dobry kredyt samochodowy” to pojęcie względne – zależy wyłącznie od subiektywnych potrzeb i oczekiwań kredytobiorców. Dla jednych będzie to oznaczać długi okres finansowania, dla innych – atrakcyjne oprocentowanie. Jeszcze inni wezmą pod uwagę czas oczekiwania na decyzję z banku.
Aby kredyt na samochód był maksymalnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań, trzeba odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:
- jak wysoki wkład własny możesz wnieść?
- ile ma wynosić miesięczna rata?
- jak długo zamierzasz spłacać zobowiązanie?
- czy zależy Ci na odroczeniu płatności raty?
- jakie są Twoje oczekiwania?
Wybór dopasowanego kredytu samochodowego
Jeżeli kredyt na samochód ma uwzględniać osobiste preferencje, nie możesz zdawać się na dzieło przypadku. Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili także nie wchodzi w grę. Wybór musi być dokładnie przemyślany – z uwzględnieniem porównania wielu ofert kredytowych. Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Wkład własny
Wkład własny to procentowa wartość samochodu. Opłaty należy dokonać w momencie podpisania umowy kredytowej.
W zależności od konkretnej oferty banku, różne mogą być minimalne wartości, np. 10%, 30%. Musisz więc sprawdzić, który kredyt samochodowy pozwala na uiszczenie wkładu własnego w odpowiadającej Ci wysokości.
- Wysokość raty
Wysokość raty ustalana jest na podstawie m.in. zdolności kredytowej. Ty – jako kredytobiorca – możesz chcieć płacić niższe zobowiązanie niż ustalone przez bank. Istnieje taka możliwość, czego przykładem może być Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy z oprocentowaniem od 4,99% (RRSO 7,86%) dostępny w Toyota Banku. W tym przypadku miesięczna rata może być nawet o 40% niższa w porównaniu do standardowej oferty. Wyliczana jest bowiem w oparciu o cenę pojazdu pomniejszoną o wpłatę własną i wartość ostatniej raty.
- Możliwość wymiany pojazdu po zakończeniu umowy
Spłata kredytu samochodowego wcale nie musi oznaczać konieczności użytkowania auta dożywotnio. Możesz wymienić je po kilku latach – i to bez konieczności angażowania dodatkowych środków własnych. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią systematycznie zmieniać pojazdy na nowe.
Wybór kredytu na samochód dopasowanego do własnych potrzeb jest jak najbardziej możliwy. Wcześniej jednak musisz sprecyzować swoje preferencje, a następnie porównać dostępne oferty. Dzięki temu będziesz spłacać zobowiązanie, które nie będzie stanowiło nadmiernego obciążenia domowych finansów i nie zachwieje płynności finansowej.