Diagnostyka samochodowa wymaga nowoczesnego przygotowania technologicznego w celu skrócenia czasu naprawy. Na jakie funkcje urządzeń przeznaczonych do diagnostyki pojazdów warto zwrócić uwagę?
Stacjonarne oraz mobilne zastosowanie
Coraz więcej warsztatów samochodowych łączy usługi stacjonarne z mobilnymi, a nawet z całodobową pomocą drogową, a to wymaga nieco innego podejścia do inwestycji w podnośniki oraz narzędzia. W mobilnym serwisie sprawdzają się bardziej elektronarzędzia, a nie narzędzia pneumatyczne, ponieważ nie wymagają dodatkowej infrastruktury do obsługi. Wystarczy tylko gniazdko, albo wykorzystanie dołączonego akumulatora. To zmienia standard obsługi klienta.
Zautomatyzowana diagnostyka w każdych warunkach
Testery diagnostyczne umożliwiają przejrzenie na jednym ekranie wszystkich systemów występujących w samochodzie i to niezależnie od kraju pochodzenia pojazdu, czy marki. Niektóre testery łączą się bezpośrednio z modułami społecznościowymi, poradnikami i dodatkowym oprogramowaniem umożliwiającym usunięcie błędów, które wystąpiły przy innych naprawach. Mechanicy po prostu podzielili się doświadczeniami i udoskonalili system pracy dla wszystkich użytkowników urządzenia diagnostycznego. Urządzenia do diagnostyki samochodowej powinny przekazywać dane w grafach, albo w formacie tekstowym dla ułatwienia analizy informacji. Testery zbierają dane w czasie rzeczywistym, bardziej precyzyjnie, bez fizycznej ingerencji w żaden układ. Tester nie naprawia, ale diagnozuje i ułatwia rozpoznanie warunków przed wystąpieniem usterki, a to bardzo ważna informacja dla pracownika serwisu.
Wszechstronność warsztatu obowiązkowa dla zachowania ciągłości zleceń
Zautomatyzowana diagnostyka nie rozwiązuje wszystkich problemów warsztatu i wymaga uzupełnienia przez wyważarki, mierniki ciśnienia, w urządzenia do ustawienia geometrii kół przywracające przyczepność pojazdu. Warsztaty nie powinny rezygnować również z podnośników samochodowych pozwalających na szybkie uniesienie samochodu osobowego i dostawczego. Diagnosta posługuje się kluczami, odciągami, mikrometrami oraz wieloma innymi narzędziami w celu zredukowania ryzyka błędu. Od prawidłowej diagnostyki zależy w dużym stopniu zaufanie do serwisu oraz dalszej wyceny.
Uniwersalność i pomoc techniczna przy trudniejszych przypadkach
Przed inwestycją w urządzenia diagnostyczne należy przeanalizować kompatybilność z różnymi pojazdami (osobowe, dostawcze, ciężarowe) i z najpopularniejszymi markami. Im większa uniwersalność, tym lepiej. Dobry tester diagnostyczny posiada bezpłatne aktualizacje przez lata lub minimum rok i najczęściej łączy się bezpośrednio z działem technicznym producenta i przyśpiesza rozwiązywanie problemów mechaników.
Zmienia się podejście do diagnostyki przez ewolucję branży motoryzacyjnej
Samochody to już praktycznie jeżdżące komputery z wieloma systemami, a to wymusza na warsztatach zmianę podejścia diagnostycznego na bardziej zdalne, zautomatyzowane, powiązane z testerami przypominającymi zwykły tablet.