My, dorośli często żałujemy, że nie wykorzystaliśmy pewnych szans czy własnych możliwości, gdy byliśmy dziećmi oraz gdy dorastaliśmy. Jednym z wielu błędów młodości jest po macoszemu traktowana nauka języków obcych. Podstawowe zaniedbania w tej dziedzinie zazwyczaj skutkują do dziś i blokują wiele ścieżek rozwoju zawodowego, jak również w sferze prywatnej. Warto więc ustrzec przed takimi błędami swoje pociechy i zadbać o ich prawidłową edukację językową. Swobodna komunikacja w językach obcych otwiera drzwi na świat – jak więc wychować dziecko na poliglotę?
Kontakt z językiem od najmłodszych lat
Nauka mowy to naturalny proces u małych dzieci, dlatego z łatwością są one w stanie przyswoić nie tylko język ojczysty, lecz także kolejne języki obce. Śmiało więc można otaczać dziecko od najmłodszych lat innym językiem – nawet w okresie niemowlęcym. Wystarczy zwracać się do niego przy pomocy sformułowań obcojęzycznych, śpiewać czy włączać bajki bez polskiego lektora. Starsze dziecko swobodnie można przyzwyczajać do rozmów w obcym języku – początkowo tłumacząc swoje zwroty. Traktujcie takie rozmowy jako zabawę, która będzie przyjemna dla dziecka. Dzięki temu maluch nie będzie postrzegał nauki języków jako przykrego obowiązku. Możecie np. ustalić, że codziennie przez godzinę komunikujecie się tylko w innym języku, a jeśli ktoś złamie tę zasadę musi wykonać dowolną karę. Warto także zobowiązać dziecko do tego, aby codziennie wybierało 3-5 nazw przedmiotów, zjawisk czy czynności, których tłumaczenia chce się nauczyć, i wspólnie z nim przyswajać je, co nauczy systematyczności w nauce – pomysłów może być naprawdę wiele! W wolnym czasie możecie również wybrać się do teatrzyku anglojęzycznego. Pamiętajcie, że im wcześniej nasza pociecha opanuje drugi język, tym łatwiej będzie jej uczyć się kolejnych języków.
Edukacja!
Nie ulega wątpliwości, że dodatkowe lekcje języka są niezbędne już na etapie przedszkolnym. Prywatne korepetycje czy zajęcia w szkole językowej pozwolą dziecku na najbardziej efektywną naukę. Przedszkole stanowi również idealny moment na wprowadzenie kolejnego języka – jeśli nie znajdziemy placówki, która oferuje zajęcia z dwóch dodatkowych języków, zapewnijmy dziecku lekcje indywidualne.
Pamiętajmy, że kluczową rolę gra wybór odpowiedniej placówki dla dziecka. Najlepszą edukację językową oferują przedszkola i szkoły dwujęzyczne, gdzie kładzie się nacisk na naukę języków obcych. Prócz lekcji języków dzieci mają prowadzone inne zajęcia dydaktyczne w innym języku. Dzięki temu wciąż wzbogacają słownictwo, a komunikacja w języku obcym jest dla nich naturalna. Mają również szansę porozumiewać się z rówieśnikami nie tylko po polsku – kontakt z uczniami z innej narodowości, którzy są native-speakerami jest wręcz bezcenny. Dodatkowo maluchy dzięki nauce w przedszkolu dwujęzycznym stają się otwarte na inne kultury, ciekawe świata i bardzo chętnie nawiązują kontakty z obcokrajowcami. Dzięki temu same wyrażają chęć na przyswajanie kolejnych języków i wykorzystywanie swoich umiejętności na co dzień.