Woda, która trafia do naszych domów, nie zawsze jest taka, jakiej byśmy sobie życzyli. Bywa twarda, zanieczyszczona, niesmaczna. Jest jednak prosty i ekonomiczny sposób na to, by cieszyć się jej smakiem – domowa stacja uzdatniania wody.
Czym jest twarda woda?
Domowe stacje uzdatniania wody montowane są zazwyczaj w celu zmiękczenia twardej wody. Jeśli jest ona zbyt bogata w wapń i magnez, może powodować wiele problemów. Polskie normy ustalają normy twardości wody na 60-500 mg CaCO3/litr, jednak miękka woda zawiera poniżej 140 mg CaCO3/litr. Jak widać twarda woda mieści się w szerokiej normie. Zacieki na bateriach, naczyniach, szklankach, kamień w czajniku – to niechlubne “zasługi” twardej wody.
Łatwo sprawdzić, czy woda w naszym domu jest twarda. Można przeprowadzić domowe badanie specjalnym testerem, można też obserwować domowe sprzęty, zwłaszcza czajnik. Twarda woda powoduje także wysuszenie skóry i włosów. Jeśli skóra jest szorstka, podrażniona, a włosy puszą się i łamią, może to być oznaka problemów z wodą, którym może zaradzić domowa stacja uzdatniania.
Twarda woda – konsekwencje
Twarda woda oznacza jednak nie tylko nieestetyczny kamień na słuchawce prysznicowej i suche dłonie. To także problem ekonomiczny. Osad na sprzętach AGD: na elementach pralek, zmywarek, ekspresów do kawy, powoduje ich niszczenie i szybszą eksploatację. Osadzając się na częściach instalacji grzewczej może spowodować wzrost kosztów ogrzewania. Dodatkowo, aby usuwać kamień z armatury łazienkowej czy płytek, potrzeba silniejszych – i co się z tym wiąże, często droższych – środków czystości.
Domowa stacja uzdatniania wody
Popularnym i prostym rozwiązaniem tych problemów jest montaż domowej stacji uzdatniania wody – pod zlewem lub kranem, w zależności od ilości funkcji, jakie ma ona spełniać. Dzięki żywicy jonowymiennej pozwalają pozbyć się z wody jonów wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za twardość wody. Jednak zmiękczacze to nie wszystko, w co można wyposażyć domową stację uzdatniania wody. Jak wspomniano na początku akapitu, może ona spełniać różne funkcje, dzięki możliwości zastosowania w niej wielu filtrów.
Jakich?
-
- mechanicznych, które oddzielają większe zabrudzenia, takie jak piasek,
- węglowych, które usuwają z wody chlor i pestycydy, poprawiając tym samym jej smak i zapach,
- oczyszczających wodę z żelaza i manganu – wyposażone są w specjalną dyszę napowietrzającą wodę, która po przefiltrowaniu traci mętność,
- zmiękczających – usuwających jony wapnia i magnezu, zastępując je sodowymi,
- z systemem odwróconej osmozy – oczyszczają one wodę z metali ciężkich, bakterii, wirusów. Te filtry pracują razem z mineralizatorami, ponieważ wraz z zanieczyszczeniami pozbawiają wodę substancji mineralnych.
Koszt domowej stacji uzdatniania wody
-
- Koszt montażu domowej stacji uzdatniania wody jest w dużej mierze zależny od zadań, jakie ma spełniać, czyli w praktyce – od filtrów. Znaczenie ma także liczba domowników i zapotrzebowanie na wodę. Im większe, tym większą stację uzdatniania wody trzeba zamontować.
- Na niewielkie gospodarstwo domowe, w którym korzysta się z 1-2 łazienek, wystarczy jednak stacja o przepustowości 2,0 m3/h. Można instalować je zarówno w domach wolnostojących, jak i budynkach wielorodzinnych. Uzdatniać można również wodę ze swojego ujęcia.
- Wszystkie te czynniki trzeba brać pod uwagę, szacując koszt. Zaczynają się one od ok 2,5 tys zł i rosną w zależności od liczby filtrów, wielkości stacji i producenta.
- Doliczyć trzeba także koszty eksploatacji, takie jak roczne przeglądy i konserwacja (kilkaset zł) oraz sól i nadmanganian potasu do usuwania żelaza (kilkanaście i kilkadziesiąt złotych). W przypadku filtra węglowego należy także raz na kilka lat wymieniać złoże.
Wyliczając koszty instalacji domowej stacji uzdatniania wody należy jednak brać pod uwagę oszczędności, jakie przynosi. Rezygnacja z wody butelkowanej, dłużej działające sprzęty AGD, mniej detergentów podczas sprzątania, lepsza kondycja skóry, mniej kosmetyków. Warto zainwestować w stację uzdatniania, by podnieść komfort codziennego życia.
Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok