Łazienka jest miejscem, w którym szczególnie ważne jest utrzymanie czystości. Jest jednak zarazem pomieszczeniem, w którym znajduje się wiele trudno dostępnych miejsc i zakamarków, które są siedliskiem dla brudu i bakterii. Ponadto łazienka narażona jest na powstawania charakterystycznych zanieczyszczeń, takich jak kamień czy osad. Jak zatem skutecznie wyczyścić newralgiczne miejsca w łazience i jakich środków do tego używać?
Sposób na brudne fugi
Brudne fugi to największa zmora każdej łazienki. Na skutek działania pary i wilgoci bardzo szybko się brudzą, a ich czyszczenie nie należy do najłatwiejszych. Istnieje wiele domowych i naturalnych sposobów na codzienne mycie, takich jak pasta z sody lub proszku do prania. Dla lepszego efektu warto jednak sięgnąć po profesjonalne środki czystości. Takim jest na przykład Forlux Czysta Fuga. Jest to preparat przeznaczony do gruntownego czyszczenia fug. Jego zdecydowaną zaletą jest brak konieczności szorowania. Wystarczy wprowadzić rozcieńczony preparat bezpośrednio na fugę i po odpowiednim czasie spłukać.
Wanna oraz kabina prysznicowa
Wanna oraz brodzik kabiny prysznicowej wykonane są z materiału wymagającego odpowiedniego traktowania i konserwacji. Dlatego należy szczególnie uważać na stosowane środki, aby nie zniszczyć ich konstrukcji. Profesjonalna chemia gospodarcza jest zazwyczaj odpowiednio opisana i zawiera skład dostosowany do danego typu powierzchni. Wannę oraz brodzik można wyczyścić również domowymi środkami czystości, na przykład mieszanką wody i proszku do prania, płynem do naczyń lub sokiem z cytryny i sodą. Należy przy tym pamiętać, aby korzystać wyłącznie miękkich ścierek, ponieważ druciane szczotki mogą uszkodzić powierzchnię.
W przypadku kabiny prysznicowej newralgicznym do utrzymania w czystości miejscem są również drzwi prysznicowe, na których zbiera się osad i tworzą się zacieki. Tutaj równie dobrze sprawdzi się Forlux Czysta Fuga, który oprócz czyszczenia fug przeznaczony jest również do mycia kabin prysznicowych i pozostałej armatury łazienkowej.
Baterie łazienkowe
Wszelkie osady bardzo dobrze widać na bateriach łazienkowych. Aby utrzymać baterię w idealnej czystości, jej zewnętrzną powłokę należy myć środkiem czyszczącym o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Płyn lub mleczko zawsze należy nakładać miękką szmatką lub gąbką. Następnie powinno się dokładnie spłukać środek czystą wodą i wytrzeć do sucha. Niezmiernie ważne jest, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta. Nieprawidłowe użytkowanie oraz złe nawyki mogą bowiem powodować trwałe uszkodzenia.
Czyszczenie łazienki wymaga zastosowania odpowiednich środków czystości oraz wiedzy na temat znajdujących się w niej powierzchni. Dobrze dobrane preparaty dają gwarancję konserwacji i bezpiecznego użytkowania. Skuteczne mogą okazać się zarówno domowe środki, jak i chemia profesjonalna o specjalnym przeznaczeniu. Newralgiczne oraz trudno dostępne miejsca w łazience dzięki dobrym nawykom mogą być utrzymane w idealnej czystości.