Szalunki do wykopów
Istnieją dwa rodzaje szalunków, czy też deskowań, bo tak też się je nazywa. Są to szalunki stropowe oraz te przeznaczone do wykopów. Pierwsze, jak łatwo można się domyślić, służą do podtrzymywania stropów przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności np. remontowych, kiedy to strop narażony jest na zawalenie. Drugi rodzaj pełni nieco inną funkcję. jest wykorzystywany do podtrzymywania ziemi podczas różnego rodzaju prac, związanych z kopaniem dołów czy tunelów. Dlatego też szalunki do wykopów wykonuj się nieco inaczej niż te stropowe.
Kiedy stosuje się szalunki do wykopów?
Jak już zostało wspomniane szalunki do wykopów wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie prowadzone są skomplikowane roboty ziemne. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie miejsca, gdzie wykonywany jest wykop budowlany. Wiadomo, że każdy taki wykop niesie za sobą ryzyko osunięcia się ziemi, co stwarza realne zagrożenie zdrowia lub nawet życia dla osób wykonujących mniejszy lub większy wykop. Poza tym szalunki do wykopów chronią także wszystko co znajduje się wokół wykopu, a więc budynki, chodniki czy nawierzchnię uliczną przed poważnymi uszkodzeniami czy całkowitymi zawaleniami. Szalunki do wykopów są wykorzystywane praktycznie zawsze kiedy wykonywany jest nowy odcinek kanalizacji lub jakakolwiek praca drogowa związana z koniecznością wykopu budowlanego. Uregulowane jest to przez przepisy prawne, tak aby życie i zdrowie robotników było chronione przy każdej pracy.
Dlaczego należy stosować szalunki podczas wykopów?
Pierwszym i najważniejszym celem wykorzystywanie szalunków podczas wykopów, co już zostało powiedziane, jest ochrona życia robotników. Znane i dość powszechne są przypadki utraty życia przez robotnika podczas wykonywania prac ziemnych. Szalunki podtrzymując grunt, zapobiegają osunięciu się go i przysypaniu tym samym robotnika. Jeśli bowiem ten zostałby przysypany przez kilogramy ziemi, zanim zostałby odkopany przez swoich kolegów, mógłby się już udusić. Właśnie dlatego stosowanie szalunków do wykopów jest tak ważne i uregulowane przez przepisy prawne. Oprócz tego szalunki podtrzymując grunt zapobiegają uszkodzeniom i zniszczeniom budynków. Budynki są szczególnie narażone są na zniszczenia, a nawet całkowite zawalenia w związku z osunięciem się gruntu. Oczywiście zdecydowanie częściej wykopy budowlane wykonuje się w nieco dalszej odległości, szczególnie od budynków mieszkalnych.
Niemniej jednak zdarzają się sytuacje kiedy wykonanie wykopu jest konieczne także blisko danego budynku. Często także prace ziemne prowadzone są przez robotników blisko dróg ulicznych i chodników. Także dlatego stosowane są szalunki do wykopów, ponieważ zniszczenie ulicy bądź chodnika będzie prowadzić do utrudnień w ruchu, czasem nawet poważnych. Zatem podsumowując szalunki do wykopów stosuje się po to, aby zapobiec negatywnym skutkom osuwu gruntu, którego wystąpienie jest bardzo prawdopodobne podczas prowadzenia wykopu. Skutki te mogą być bardzo poważne i prowadzić do dużych zniszczeń, a nawet do utraty życia lub zdrowia robotników. Dlatego też szalunki podczas wykopów stosuje się, aby chociaż zdecydowanie zmniejszyć prawdopodobieństwo osuwu gruntu i wystąpienie wspomnianych negatywnych skutków. Jednak w dzisiejszym świecie nowoczesnych technologii szalunki praktycznie zawsze stają na wysokości zadania całkowicie zapewniając bezpieczeństwo podczas pracy. Dlatego też powinny być stosowane zawsze i na szczęście nie zdarza się, aby ktoś lekceważył przepisy pod tym względem. Przecież chodzi przede wszystkim o ludzkie życie.