Właściwe przechowywanie żywności jest bardzo ważne. Ma ono wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Daje także możliwość zminimalizowania problemu marnowania pokarmu. Dlatego warto wiedzieć, które rodzaje folii są najlepsze do konkretnych artykułów. Należy też podkreślić, że poszczególne materiały, z których produkuje się opakowania, różnią się właściwościami.
Folia poliolefinowa
Folia poliolefinowa wyróżnia się wysoką prędkością obkurczania i szybkością zgrzewania. Jej zastosowanie daje możliwość skrócenia procesu pakowania. Charakteryzuje się znaczną wytrzymałością. Nadaje się do użycia na maszynach w pełni automatycznych. Zapewnia niezwykle mocny zgrzew. Nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia, które mogłyby się przedostać do chronionego produktu. Dodatkowo jest bezwonna i nie posiada smaku, dzięki czemu nie ma wpływu na aromat i walory smakowe żywności.
Folią poliolefinową opakowuje się pieczywo, ciasta i wyroby cukiernicze. Znajduje zastosowanie przy pakowaniu artykułów nabiałowych (jaj). Poliolefina z perforacją może być stosowana przy pakowaniu świeżych owoców, warzyw i produktów gorących. Warto dodać, że perforacja nie ma negatywnego wpływu na wytrzymałość na rozerwanie folii poliolefinowej. W związku z tym, że materiał ten zachowuje znaczną kurczliwość w stosunkowo niskich temperaturach wykorzystywany jest do opakowywania artykułów mrożonych.
Folia polipropylenowa – BOPP
Folia polipropylenowa (inaczej BOPP), orientowana dwustronnie, należy do najczęściej używanych folii w przemyśle opakowaniowym. Powstaje na skutek rozciągania wytłoczonej masy tworzywa zarówno wzdłuż w kierunku przesuwu taśmy, jak i w kierunku poprzecznym. Dwustronne rozciąganie sprawia, że folia jest sztywna i wytrzymała. Sposób wytwarzania ma pozytywny wpływa na jej przejrzystość. Poza tym, wyróżnia się ona połyskiem, niską przepuszczalnością substancji zapachowych i pary wodnej. Może być materiałem opakowaniowym lub składową laminatów. Istnieje możliwość wykonywania na niej nadruków.
Folia BOPP wykorzystywana jest przy pakowaniu wyrobów cukierniczych, makaronów, produktów ziemniaczanych, np. chipsów. Tworzone są z niej opakowania z kawą, czy herbatą. Folie BOPP nadającą się do zgrzewania można stosować też do pakowania pieczywa.
Folia polietylenowa – PE
Folia PE dobra jest do wielu rodzajów towarów. Poza żywnością, służy do pakowania produktów chemicznych czy przemysłowych. Nadaje się zarówno do pakowania ręcznego, jak i automatycznego. Wyróżnia ją wysoka gęstość i wytrzymałość. Folie wytwarzane z PE charakteryzuje odporność na działanie roztworów kwasów, zasad i soli, niską temperaturę i wilgoć. Nie przepuszcza pary wodnej. Może być stosowana do produktów żywnościowych, ponieważ jest bezpieczna i nietoksyczna. Można na niej umieszczać kolorowe nadruki, lub przyklejać etykiety. Folie z PE występują w formie taśmy, półrękawka, rękawa, produkuje się z nich woreczki.
Folia polietylenowa wzbogacona w określone dodatki jest w stanie stworzyć opakowanie do bezpiecznego podgrzewania w mikrofalówce. W trakcie podgrzewania nie wydostają się z niej żadne substancje toksyczne, które mogłyby być groźne dla człowieka.
Z polietylenu produkuje się też folię stretch. Jest to rozciągliwe tworzywo, które jest jednym z najpopularniejszych materiałów przeznaczonych do pakowania żywności. Jej atutem jest elastyczność. Poza tym, po ułożeniu w wiele warstw cechuje się ogromną wytrzymałością. Nie wydziela żadnych substancji chemicznych, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla konsumentów. Nadaje się do pakowania ręcznego, jak i automatycznego. Wyróżnia się folię stretch transparentną i kolorową.
Folia polipropylenowa – CAST
Folia CAST powstaje na drodze ekstruzji. W trakcie procesu produkcji ulega szybkiemu schłodzeniu dzięki czemu wyróżniają ją wyjątkowe właściwości. Pod względem cech fizycznych podobna jest do polietylenu, zaś optycznie do polipropylenu. Folia CAST charakteryzuje się wysoką transparentnością, optymalną elastycznością i połyskiem. Posiada niską przepuszczalność pary wodnej oraz bardzo korzystne parametry zgrzewu. Nadaje się do perforacji. Jest odporna na czynniki mechaniczne, m. in. na przebicie i rozdarcie.
Wykorzystywana jest do produkcji jednorazowych woreczków do pakowania artykułów spożywczych, takich jak pieczywo i słodycze (folie skrętne). Opakowuje się nią świeże warzywa, wyroby wymagające pasteryzacji i produkty głęboko mrożone.
Źródło: http://roma-folie.pl/