Rynny produkowane są z wielu różnych materiałów. Dlatego też różnią się one między sobą właściwościami, a tym samym także sposobem eksploatacji, wytrzymałością, trwałością czy skutecznością. Wybierając dany system orynnowania, warto sprawdzić wcześniej materiał, z którego jest on wykonany. Obecnie na rynku spotkać można przede wszystkim rynny plastikowe i metalowe. Czym różnią się one między sobą? Jakie są ich wady i zalety? Co warto na ich temat wiedzieć?
Rynny metalowe – czym się charakteryzują?
Rynny metalowe, a więc miedziane, te ze stali ocynkowanej bądź połączenia tytanu i cynku są produktami odpornymi na trudne warunki pogodowe czy agresywne środowisko. Między sobą różnić się mogą wytrzymałością, łatwością montażu, wytrzymałością na znaczne obciążenia, odpornością na korozję oraz na działanie promieniowania ultrafioletowego.
Orynnowanie metalowe – rodzaje
Rynny miedziane są bardzo trwałe, a jednocześnie estetyczne. Produkuje się je ze stopu miedzi, który na skutek oddziaływania czynników pogodowych pokrywa się z czasem patyną. Warto przy tym pamiętać, że patynowanie rynny przedłuża jej żywotność nawet do 300 lat. Rynny miedziane wykorzystywane są obecnie przede wszystkim w obiektach zabytkowych, ale czasami spotkać je można również na domach prywatnych. Rynny miedziane dobrze sprawdzają się na dachach pokrytych blachą miedzianą czy dachówką ceramiczną.
Rynny produkowane z połączenia cynku i tytanu także są bardzo trwałe i efektowne. Nie wymagają przy tym żadnego specjalnego zabezpieczenia. Po latach eksploatacji pokrywają się szlachetną patyną. Można także postawić na rynny patynowane fabrycznie.
Dość dużą popularnością od wielu lat cieszą się także rynny metalowe produkowane z blachy stalowej ocynkowanej, która dodatkowo powlekana jest poliestrem, plastisolem bądź puralem. Rynny tego rodzaju mogą mieć różnorodne kolory – brązowy, szary, ceglasty, czarny czy biały. Poza tym producenci oferują rynny aluminiowe, które także występują w wielu wariantach kolorystycznych np. czerwonym, szarym i miedzianym.
Charakterystyka rynien z tworzywa sztucznego
Systemy rynnowe produkowane są także z PVC, a więc wysoko udarowego (odpornego na uderzenia), nieplastyfikowanego, barwionego w masie polichlorku winylu. Takie rynny nie wymagają specjalnej konserwacji i są odporne na działanie różnego typu czynników. Dodatkowo są lekkie i łatwe w montażu. Sporą zaletą rynien plastikowych jest ich stosunkowo niska cena. Jednocześnie jednak charakteryzują się one dość dużą rozszerzalnością chemiczną. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne systemy rynnowe z PVC są projektowane w taki sposób, że po montażu mogą się w razie konieczności rozszerzać i kurczyć bez wpływu na szczelność całego orynnowania. Systemy rynnowe z pvc dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.
Zarówno rynny metalowe, jak i plastikowe mają swoje wady i zalety. Znacznie tańszym rozwiązaniem są rynny z PVC, ale niestety cechują się one dość dużą rozszerzalnością termiczną. W przypadku wysokiej jakości produktów nie powinno być to jednak problemem. Rynny metalowe są dość drogie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe i efektowne pod względem wizualnym.