Panele ułożone w odpowiedni sposób są nie tylko wnętrzarskim hitem od wielu lat, ale również ułożenie paneli podłogowych w odpowiedni sposób, pomoże w optycznym powiększeniu małego wnętrza. Należy pamiętać, aby panele o wzorze klepki były ułożone równolegle do ścian krótszych.
Ta zasada sprawdza się również, gdy wybieramy panele podłogowe vintage o nierównomiernie rozłożonych słojach i przetarciach.
Aby drewniana podłoga lub podłoga ułożona z paneli wyglądała idealnie, należy zachować ciągłość wzoru deski bądź panela. Aby idealnie spasować ze sobą wybrane panele podłogowe, trzeba łączyć je krótszymi brzegami.
Przed ułożeniem paneli podłogowych drewnianych lub paneli podłogowych drewnopodobnych należy je dokładnie obejrzeć, czy żaden panel nie jest uszkodzony lub wadliwy. Tylko przed ułożeniem ich można je reklamować. Jednak przed przystąpieniem do tej czynności panele podłogowe należy poddać aklimatyzacji, co znaczy jedynie tyle, aby w oryginalnym opakowaniu pozostawić je na minimum 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będziemy je układać.
Pomieszczenie, gdzie będziemy układać podłogę z paneli nie może być wilgotne. Nie sprawdzą się w saunie i łazience, chyba że sięgniemy po specjalne panele podłogowe wodoszczelne. Jeśli decydujemy się na ułożenie paneli laminowanych na ogrzewanie podłogowe, należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta.
Sposoby układania paneli:
- posadzka pływająca – łączenie takich paneli odbywa się bez zastosowania kleju. Najczęściej wykorzystywane w tej metodzie jest deska barlinecka znana też jako deska trójwarstwowa ze specjalnym systemem łączenia “click” możliwym dzięki specjalnie wyprofilowanym brzegom.
- przyklejanie do podkładu – sprawdza się tylko gdy decydujemy się, że w naszym pomieszczeniu zagości podłoga drewniana.
- układanie paneli podłogowych na legarach – najstarszy sposób układania podłogi. Sprawdza się on jednak tylko przy grubych, 22 mm podłogach z litego drewna.
Jak układać panele podłogowe?
Należy zacząć od przygotowania wszystkich potrzebnych materiałów, które kupimy odwiedzając sklep z panelami podłogowymi. Należy zaopatrzyć się w folię paroizolacyjną PE o grubości 0,2 mm, podkład do eliminacji odgłosu kroków, których jednak nie należy stosować w wypadku podłóg z laminatu ze zintegrowaną warstwą tłumiącą. Przydadzą się kliny dystansowe, klocek odbojowy, łyżka stolarska, piła, młotek, ołówek, calówka.
Jak przygotować podłoże pod panele?
- Panele podłogowe należy układać na suchym, równym i czystym podłożu. Następnie należy zabezpieczyć podłoże. Należy odizolować je od paneli folią paraizolacyjną grubości co najmniej 0,2 mm. Następnie można przejść do układania izolacji akustycznej.
- Panele podłogowe są wykonane z włókien drzewnych, więc tak samo jak i drewno reagują na zmiany temperatury otoczenia. W związku z tym należy zachowywać odstęp czyli tak zwaną dytalację pomiędzy panelami a ścianami lub innymi stałymi elementami takie jak rury ogrzewania czy ramy drzwiowe.. Wielkość dylatacji zależy od powierzchni pomieszczenia, ale nie może być mniejsza niż 10 mm.
- Nawet nowoczesne i najlepsze panele powinno zacząć układać się “na sucho”. Znaczy to jedynie tyle, że sprawdzimy wtedy dokładnie ich jakość, wyeliminujemy ewentualne wadliwe elementy i wyrównamy ich wilgotność. Aby uzyskać optymalny efekt, należy wybierać panele z różnych paczek i mieszać je.
- Układanie paneli podłogowych zaczynamy od rogu pomieszczenia. Kładziemy wzdłuż ściany pierwszy rząd. Zazwyczaj ostatnia klepka okazuje się zbyt długa, dlatego należy pamiętać o przycięciu jej specjalną piłą.
- Kiedy montaż paneli podłogowych mamy już za sobą, układamy na linii ściana – panel, listwy przypodłogowe zwane inaczej cokołami w celu ukrycia szczelin dylatacyjnych i drobnych malarskich niedociągnięć i uszkodzeń powstałych w czasie układania posadzki.
Panel podłogowy laminowany nadaje się do użytku zaraz po położeniu. Po takiej podłodze można chodzić i ustawiać na niej meble natychmiast po ułożeniu. Gdy drewniana podłoga wykonana jest z użyciem kleju musimy odczekać 24 godziny. W w przedpokojach i przy drzwiach wejściowych, obojętnie od wybranego materiału zalecane jest stosowanie wycieraczek. Podłogę pod meblami należy zabezpieczyć specjalną matą lub wykładziną. W celu uniknięcia zarysowań i uszkodzeń mechanicznych pod nóżki mebli należy przykleić filcowe podkładki.