Choć uprawa własnego ogródka wymaga sporo pracy, jest niezwykle satysfakcjonująca. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie małej uprawy, np. w skrzynkach na balkonie lub w małej szklarni w przydomowym ogródku. Aby uprawy były udane, trzeba pamiętać o wielu aspektach. Nie ulega jednak wątpliwości, że odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu. Wielkimi krokami zbliża się wiosna, dlatego warto kompleksowo zaplanować czynności, które należy wykonać, żeby zbiory były zadowalające. O czym należy pomyśleć przed nadejściem wiosny?
1. Organizacja przestrzeni
Radość z własnych plonów i warzywa bez chemii na talerzu wymagają bez wątpienia sporych nakładów pracy. Jeszcze przed nadejściem wiosny powinniśmy zaplanować prace porządkowe w naszym ogródku.
Ilość światła słonecznego docierająca do roślin, bliskość źródła wody, a także ochrona przed mrozem i wiatrem są kluczowe dla prawidłowej wegetacji roślin. Jednak równie ważne dla uprawy warzyw jest maksymalne wykorzystanie przeznaczonej pod uprawę powierzchni. Warto o tym pomyśleć, planując rozmieszczenie poszczególnych gatunków warzyw w nadchodzącym sezonie. Dla początkujących ogrodników, którzy mają do dyspozycji zaledwie kilka metrów wolnej przestrzeni poleca się np. hodowlę tarasową, która nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale również jest znacznie łatwiejsza w zarządzaniu nowymi gatunkami.
2. Użyźnienie i przygotowanie gleby
Choć rośliny jeszcze nie zaczęły wegetować, schyłek zimy to czas, w którym trzeba rozpocząć prace z myślą o cieplejszej porze roku. Przygotowując ogródek do wiosny warto zatem zadbać o to, aby znalazły się w nim wszystkie składniki, niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Prace w przydomowym warzywniaku można rozpocząć jak tylko odmarznie i wyschnie ziemia. Aby w momencie zbiorów uzyskać duże plony warto rozpocząć użyźnianie gleby od usunięcia resztek zeszłorocznych roślin.
W konwencjonalnym rolnictwie przemysłowym rośliny uprawne są najczęściej przy użyciu syntetycznych nawozów. Jedną z zalet posiadania własnego, przydomowego ogródka jest natomiast możliwość wyhodowania warzyw bez syntetycznych użyźniaczy.
Chociaż różne nawozy i mineralne składniki odżywcze tj. wapno rolnicze czy fosforan skalny mogą być okresowo dodawane do przydomowego warzywniaka, zdecydowanie najbardziej użyteczną substancją do budowania i utrzymywania zdrowej, dobrze zbilansowanej gleby jest materia organiczna tj. kompost, rozdrobnione liście, nawozy zwierzęce lub rośliny okrywające. Niezwykle skutecznie poprawia ona wydajność, strukturę i różnorodność gleby. Zapewnia też ciągłe źródło azotu i innych ważnych składników odżywczych, które sprzyjają wzrostowi roślin.
3. Planowanie i kalendarz sadzenia
Po użyźnieniu i wyrównaniu powierzchni ziemi należy się zabrać do przygotowania grządek warzywnych. Prace ułatwi wcześniej przygotowany plan nasadzeń, najlepiej rozrysowany na kartce. Zgodnie z takim planem trzeba wyznaczyć kolejne grządki, najlepiej za pomocą dwóch patyków połączonych sznurkiem.
Wiosną panują z reguły najlepsze warunki klimatyczne, rozpoczyna się okres wegetacyjny roślin. Zaplanowany ze sporym wyprzedzeniem harmonogram sadzenia zdecydowanie ułatwi późniejsze prace.
4. A może system nawadniania?
Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie nawodnienie gleby jest szczególnie ważne podczas hodowania warzyw. Choć istnieje wiele sposobów na zaopatrzenie gleby i roślin w wodę, w przypadku małych upraw doskonale sprawdzi się np. automatyczny system kropelkowego nawadniania gleby. Warto w niego zainwestować jeszcze przed nadejściem wiosny, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, kiedy wegetacja rozpocznie się na dobre.
Automatyczne nawadnianie ogródka warzywnego ma bez wątpienia mnóstwo zalet. System nawadniający to przede wszystkim oszczędność pieniędzy, gdyż w prosty sposób umożliwia kontrolę ilości zużytej wody. Co więcej, odpowiednio dobrany system nawadniania sprawia, że podlewanie przestaje być uciążliwym obowiązkiem. Dodatkowo taki sposób podlewania przydomowego ogródka jest wyjątkowo ekologiczny, gdyż ilość wody jest zawsze idealnie dobrana do panujących warunków atmosferycznych i rodzaju uprawianych warzyw.
Własny warzywniak to ciekawe hobby, które pozwala przy okazji zatroszczyć się o to, co pojawi się na naszym talerzu. Odpowiednie zaplanowanie prac pozwoli nam na osiągnięcie większych zbiorów, co z kolei będzie źródłem wielkiej satysfakcji.
Inspirowane: blumat.pl – czujnik wilgotności gleby