Sprężone powietrze zawiera w sobie dużo rozmaitych zanieczyszczeń. Z tego względu konieczne jest odpowiednie filtrowanie gazów, które planujemy wykorzystywać w przemyśle. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci w sprężanym powietrzu, nie obejdziemy się bez osuszaczy adsorpcyjnych. Pozwoli to uniknąć korozji instalacji oraz znacząco wydłuży żywotność wszystkich podzespołów. W wielu zastosowaniach potrzebujemy sprężonego powietrza, które jest nie tylko czyste, ale także w pełni suche. Montaż tego typu urządzenia w instalacji sprężonego powietrza będzie jednak oznaczał zwiększone koszty eksploatacyjne.
Czym kierować się podczas zakupu osuszacza?
Musimy upewnić się, czy upatrzony przez nas model spełnia założone wymagania. Warto zaznajomić się z normą ISO 8573-1:2010, która dokładnie określa dopuszczalną zawartość wilgoci w sprężonym powietrzu. W tej normie zawarte są także wytyczne związane z klasami czystości. Kolejną istotną kwestią jest maksymalna temperatura otoczenia, w jakim dany osuszacz adsorpcyjny powinien działać. Niektóre modele mają bardzo ścisłe wymagania w tym zakresie. Z drugiej strony, używając osuszaczy marki BOGE, nie musimy zbytnio się przejmować temperaturą otoczenia. Poradzą sobie praktycznie w każdych warunkach. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, jeżeli chodzi i wybór modelu osuszacza, należy zweryfikować minimalne ciśnienie w danej jednostce. W przypadku instalacji sprężanego powietrza składających się z kilku sprężarek warto zainwestować w identyczną liczbę osuszaczy. W ten sposób zapewnimy optymalne funkcjonowanie całego systemu.
Jak ograniczyć koszty eksploatacyjne związane z osuszaniem sprężanego powietrza?
Dodanie osuszacza adsorbcyjnego do instalacji sprężonego powietrza z pewnością przełoży się na wyższe koszty eksploatacyjne. Istnieje jednakże kilka sposobów, aby obniżyć wydatki w tym zakresie. Możemy przede wszystkim dokładnie kontrolować punkt rosy za pomocą specjalnego czujnika wilgoci. Dzięki niemu można zredukować koszt adsorbcyjnej regeneracji proporcjonalnie do ilości wilgoci. Sprężarka śrubowa powinna być wyposażona w taki czujnik. Musimy jednak sprawdzić, czy pracuje on prawidłowo. Oprócz tego warto sprawdzić parametry strumienia powietrza używanego w procesie regeneracji. Duże znaczenie ma także stan techniczny wszystkich zaworów naszego osuszacza adsorpcyjnego. Wszelkie przecieki w drenach filtrów zamocowanych na wylocie i wlocie maszyny przełożą się na większe wydatki eksploatacyjne. Przeglądając modele dostępne na rynku, warto mieć na uwadze aktualne potrzeby zakładu. Zakup zbyt dużego urządzenia jest mało ekonomicznym rozwiązaniem. Jeżeli chcemy w maksymalnym stopniu ograniczyć koszty eksploatacyjne, będziemy zmuszeni do kupna osuszacza niepobierającego sprężonego powietrza w celu regeneracji.
Jeżeli pragniemy zapewnić produkcję czystego i suchego sprężonego powietrza, musimy przede wszystkim zainwestować we właściwy sprzęt. Optymalnym wyborem będą sprężarki bezolejowe w połączeniu z osuszaczami adsorpcyjnymi. Aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, należy rzetelnie określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Dopiero z taką wiedzą możemy wybrać sprężarki i osuszacze, które w pełni spełnią nasze wymagania. Dobrym wyborem są wydajne i wytrzymałe produkty oferowane przez firmę BOGE.