Problem zatkanego ucha może dotknąć każdego. Pulsowanie w uchu, pogorszenie słuchu, a nawet ból głowy, mogą sugerować problemy związane z drożnością kanałów słuchowych. Jak poradzić sobie z zatkanym uchem? Czy zawsze konieczne jest badanie słuchu?
Dlaczego dochodzi do zatkania ucha?
Bardzo często w uchu tworzy się tak zwany korek woskowiny. To on utrudnia słyszenie. Dla niektórych uczucie zatkanego ucha może być niewyobrażalnie uciążliwe. Niedosłuch, szumy uszne i ból głowy to jedne z objawów tego przykrego zjawiska. Niestety wiele osób stosuje tak zwane patyczki do uszu, które tylko szkodzą całemu aparatowi słuchowemu. Wciskanie woskowiny w jeszcze głębsze partie powoduje jej osadzanie się wewnątrz ucha. Woskowina po pewnym czasie zatyka i się czopuje. Powtarzanie takich praktyk higienicznych wzmaga wydzielanie się woskowiny, co utrudnia jej usunięcie Powstały korek woskowinowy musi zostać szybko usunięty z przewodu słuchowego, gdyż zwłoka może spowodować bolesny stan zapalny. Zatkane ucho może również być objawem przeziębienia, kiedy dokucza katar. Jest to spowodowane obrzmieniem kanałów laryngologicznych.
Jak radzić sobie z problemem zatkanych uszu?
– Spray do uszu
Warto udać się do apteki w celu kupienia specjalnego preparatu, który umożliwia zmiękczenie woskowiny. Jego regularne stosowanie pomoże pozbyć się tego uciążliwego problemu raz na zawsze. Woskowina powinna po kilku dniach się rozpuścić i wypłynąć z ucha samodzielnie.
– Parafina
Wlanie parafiny do ucha działa podobnie jak wyżej opisane preparaty. Wielu lekarzy laryngologów zaleca wlewanie parafiny do ucha nawet na całą noc, aby czop woskowiny się zmiękczył, a płukanie uszu przez lekarza było przyjemniejsze i bardziej skuteczne. Oczywiście przed samym płukaniem ucha lekarz również wlewa do ucha parafinę, aby proces płukania był szybszy.
– Rezygnacja ze stosowania patyczków higienicznych
Patyczkiem można czyścić jedynie zewnętrzną część ucha i w żadnym wypadku nie należy wkładać go do przewodu słuchowego, gdyż skutkuje to powstaniem korka woskowiny i zatkaniem ucha.
– Wizyta u laryngologa
Osoby, które cierpią na niedrożność przewodów i na zaleganie woskowiny, powinny regularnie odwiedzać laryngologa w celu płukania uszu. Po płukaniu wykonane zostaje zazwyczaj badanie słuchu, podczas którego lekarz stwierdza, czy wszystko w porządku.
Podsumowanie
Higiena uszu jest bardzo ważna. W przypadku nawracających oznak zatkania ucha należy udać się do laryngologa na płukanie i badanie słuchu. Zalegająca woskowina w uchu może szybko doprowadzić do zapalenia trąbki Eustachiusza lub do nawet całkowitej utraty słuchu. W krytycznych wypadkach konieczne jest rozcinanie błony bębenkowej.