Nadmiar wilgoci gromadzący się na elementach konstrukcyjnych budynków to częsty i uciążliwy kłopot. Bardzo często jest prawdziwą zmorą właścicieli domów jednorodzinnych, jak i mieszkańców bloków, w których zdarzają się sąsiedzkie zalania. Tego typu problem to nie tylko nieestetyczne zacieki i odpadająca farba. Podwyższony poziom wilgoci w pomieszczeniu sprzyja także przyspieszonemu rozwojowi różnego rodzaju grzybów, pleśni i bakterii.
Konsekwencje zdrowotne
Poziom wilgoci w budynku mieszkalnym powinien zawierać się w granicach 40 – 60%. Zarówno zbyt mała, jak i podwyższona wilgotność nie jest korzystna dla człowieka, który przebywa w takim pomieszczeniu. Duża wilgotność, wysoka temperatura, słaba cyrkulacja powietrza, a także mała ilość docierającego światła słonecznego powodują, że nasze domy stają się idealnym siedliskiem dla grzybów i pleśni. Mogą być one przyczyną wielu infekcji i chorób, których przy odpowiedniej dbałości o osuszanie mieszkań można by uniknąć. Co więcej, niektóre typy grzybów osadzających się na wilgotnych ścianach są trujące, a wydzielane przez nie toksyny mogą stanowić poważne zagrożenie dla dróg oddechowych człowieka. Przy zbyt wysokiej ekspozycji na działanie tego typu czynników może dochodzić np. do problemów z oddychaniem, zawrotów głowy, alergii skórnych czy bezsenności. W skrajnych przypadkach, u osób z niską odpornością przebywanie w silnie toksycznych pomieszczeniach może doprowadzić nawet do trwałych uszkodzeń wątroby i nerek. W grupie największego ryzyka zachorowania z powodu toksycznych grzybów i pleśni są kobiety w ciąży i dzieci.
Jak chronić siebie i swoich bliskich przed tego typu niebezpieczeństwami? Przede wszystkim należy regularnie kontrolować stan swoich ścian nie tylko poprzez obserwację, ale także przez rzetelne pomiary wilgotności za pomocą higrometru. W ten sposób można być pewnym, że żaden z niebezpiecznych grzybów nie zrobi nam przykrej niespodzianki. Aby zapobiec nadmiernej wilgoci, warto pamiętać o częstym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń. Pozwala to na zwiększenie przepływu powietrza w budynku, a co za tym idzie – łatwiejsze osuszanie pomieszczeń.
Jak radzić sobie z nadmiarem wilgoci?
W sytuacji, w której zaczynają być widoczne oznaki zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu lub nasz higrometr rejestruje zbyt wysokie wartości, warto od razu podjąć konkretne działania. Niestety, w takich przypadkach wietrzenie i osuszanie domowymi sposobami może nie wystarczyć. Wsparcie ze strony specjalistów może okazać się niezbędne. Firmy oferujące profesjonalne osuszanie budynków dysponują odpowiednim sprzętem oraz wieloletnim doświadczeniem, co sprawia, że ich usługi są wykonywane sprawnie i dokładnie. Proces usuwania wilgoci na własną rękę jest bardzo czasochłonny, a często okazuje się po prostu nieskuteczny. Dlatego też opłaca się powierzyć to zadanie fachowcom, którzy doskonale wiedzą jak radzić sobie z konkretnym rodzajem zawilgocenia i mogą zapewnić, że wilgotność w naszym domu osiągnie ponownie odpowiedni poziom.
Warto zadbać o szybkie usunięcie szkodliwych czynników z naszego miejsca zamieszkania, a tym samym przywrócić komfort i bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub kobieta w ciąży, gdyż są oni szczególnie narażeni na szkodliwe substancje wydzielane przez grzyby. Wówczas każdy dzień zwłoki w procesie osuszania może mieć dla naszych bliskich poważne konsekwencje zdrowotne.