Czy aranżacja pomieszczenia może być ograniczona przez jego niewielką powierzchnię? Choć na pozór tak, to w praktyce wszystko zależy od pomysłowości inwestora. Sprawdźmy zatem, jak za pomocą kilku pomysłowych rozwiązań wyeliminować problem aranżacji małej kuchni.
Jak urządzić małą kuchnię?
Poniżej przedstawimy cztery ciekawe sposoby na zaaranżowanie małej kuchni. Jak łatwo się domyślić, kluczową rolę odegra tu funkcjonalność i ergonomia.
Wariant I – niewielka kuchnia utrzymana w nowoczesnym stylu
W wariancie I opowiemy jak urządzić małą kuchnię w bieli. W tej aranżacji dominującą rolę odgrywają szafki, które umiejscowione są ciasno, tuż obok siebie. Walorem tego wariantu aranżacyjnego jest wysokość kuchni, dzięki której zainstalowane szafki mają jeszcze większą pojemność. Nieprzypadkowo całość jest urządzona w białej kolorystyce. W tym przypadku połączyliśmy ją z dużym oknem, dzięki czemu pomieszczenie jest jeszcze lepiej rozświetlone i powiększone pod kątem optycznym. W tym wariancie aranżacyjnym bardzo istotne jest dokładne przeanalizowanie powierzchni użytkowej. Tym samym, zrezygnowano tu z klasycznego stolika, wprowadzając wysuwany (bądź opuszczany) mały blat.
Wariant II – funkcjonalność z nastawieniem na kontrast
Aranżację tą oparto na dwóch, wydawałoby się przeciwstawnych kolorach: bieli i zieleni. Ściany pozostają białe. Dzięki temu optycznie powiększają one i tak małą przestrzeń. Jak łatwo się domyślić, meble utrzymano tutaj w zielonej stylistyce, dzięki czemu łatwo odróżniają się one od reszty stylizacji wnętrza. Cechą, która w szczególny sposób wyróżnia ten wariant aranżacyjny, jest wyjątkowo duży, użytkowy blat. Na jednej powierzchni mamy zlew, przestrzeń grzewczą i przestrzeń użytkową, do której przylegają dwa krzesła.
Wariant III – jak urządzić małą kuchnię? Postaw na minimalizm!
Ten model aranżacyjny sprawdza się doskonale w przypadku bardzo małych kuchni. Owszem, wymaga on usunięcia części szaf użytkowych, aczkolwiek wprowadza kilka funkcjonalnych nowinek:
- podnoszone krzesełka, które nie ograniczają powierzchni użytkowej,
- podnoszony blat, który pozwala zredukować ilość niepotrzebnej powierzchni nawet o 50 procent,
- współdzielony blat użytkowy (standardowe 80-100 cm szerokości), który składa się z dwóch komponentów – zlewu, niewielkiej płyty grzejnej (z dwoma źródłami ciepła).
Wariant IV – pomysłowość pod każdym względem
W tym wariancie aranżacyjnym ciekawym pomysłem jest zaimplementowanie szafek o praktycznych, unoszonych na specjalnych zawiasach. Warto też zwrócić uwagę na płytę indukcyjną. Można ją zamontować wszędzie i to niekoniecznie na blacie użytkowym. Można przemyśleć np. jej zamontowanie na specjalnych uchwytach, które w razie potrzeby zostaną opuszczone.
Powyższe inspiracje umożliwiają wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań użytkowych redukujących ilość zajmowanej przestrzeni.