Nietrzymanie moczu to problem, który może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niektóre osoby ograniczają kontakty towarzyskie, inne przestają wychodzić z domu i borykają się z obniżonym samopoczuciem. Podpowiadamy, jakie środki higieniczne wybrać przy danym stopniu nietrzymania moczu i jakie pampersy dla dorosłych stosować.
Najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych – jakie wybrać i kiedy je stosować?
Najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych to z pewnością takie, które mają chłonny wkład, chroniący skórę przed kontaktem z wilgocią oraz przed zamoczeniem ubrania i materaca. Warto je wybrać, ponieważ mają system skutecznie chroniący przed przeciekaniem i powstawaniem przykrego zapachu nawet przez długi czas. Pampersy dla dorosłych mogą być refundowane przez NFZ, dlatego nie należy się wahać przed ich stosowaniem z przyczyn finansowych. To spora pomoc, zapewniająca komfort fizyczny i lepsze samopoczucie pod względem psychiki.
Pampersy dla dorosłych zaleca się stosować przy ciężkim nietrzymaniu moczu, zwłaszcza gdy dochodzi do całkowitej mikcji. Mogą być stosowane zarówno w czasie dnia, jak i w nocy. Są przydatne zwłaszcza dla osób leżących i dla seniorów. Mają praktyczny wskaźnik poziomu wilgotności, który ułatwia opiekunowi podjęcie decyzji o zmianie. Jest to ważne przede wszystkim, gdy pampersy stosowane są u osób niemogących samodzielnie poinformować o konieczności zmiany zabezpieczenia.
Kiedy można stosować mniej chłonne zabezpieczenie?
Jeśli nietrzymanie moczu nie jest bardzo nasilone, można zdecydować się na majtki chłonne lub podpaski oraz wkładki urologiczne. To rozwiązanie jest polecane zwłaszcza dla osób aktywnych, prowadzących zwykły tryb życia, zarówno pod względem zawodowym, jak i towarzyskim. Majtki chłonne dostępne są w wersjach dla kobiet i dla mężczyzn, podobnie jak wkładki urologiczne. Zwiększają poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie u osób borykających się z nietrzymaniem moczu – mają pewność, że otoczenie nie zauważy ich problemu, a skóra okolic intymnych pozostanie sucha przez cały dzień.
W przypadku gdy dolegliwość nasila się, konieczne będzie jednak bardziej chłonne zabezpieczenie. Nie warto wahać się wówczas, by sięgnąć po najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych, przynajmniej na noc.
Czy nietrzymanie moczu można leczyć?
Nietrzymanie moczu można i należy leczyć. Stosowana jest terapia farmakologiczna, czyli leki doustne, ćwiczenie mięśni Kegla, fizjoterapia oraz leczenie operacyjne. Warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Jest ono możliwe i skuteczne nawet w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu. Zanim terapia przyniesie oczekiwane efekty, warto jednak radzić sobie za pomocą środków higienicznych dla osób z nietrzymaniem moczu, tak by zapobiegać niepożądanym skutkom tej dolegliwości, zarówno w sferze fizycznej (zakażenia, otarcia skóry okolic intymnych, odparzenia), jak i psychiki.