Podłoga korkowa to ekologiczny materiał, chętnie wybierany przez klientów, którzy cenią sobie naturalne i funkcjonalne rozwiązania. Ten uniwersalny surowiec jest stosunkowo tani i daje użytkownikom wiele możliwości aranżacyjnych. Podłoga z korka jest również niezwykle przyjemna w dotyku i bezpieczna, dlatego często stosuje się ją w salonie lub w pokoju dziecięcym. A co jeszcze trzeba wiedzieć o tym wyjątkowym materiale?
Kiedy warto się zdecydować na podłogę z korka?
Korek jest zrobiony z kory dęby korkowego i ma właściwości zbliżone do drewna. Materiał ten jest wykorzystywany nie tylko do projektowania podłóg, ale także do produkcji mebli lub innego wyposażenia domowego. Podłoga korkowa ma wiele unikalnych właściwości. Między innymi zapewnia doskonałą izolację termiczną i idealną temperaturę podłoża. Jednak ta zaleta może być również wadą, ponieważ sprawia, że korek nie powinien być łączony z ogrzewaniem podłogowym. Do wad korka należy zaliczyć także jego niską odporność na wilgoć, przez co jest on bardzo rzadko stosowany w łazienkach czy kuchniach. Na podłogę korkową warto się zdecydować, aranżując wnętrze w stylu rustykalnym, skandynawskim lub prowansalskim.
Podłoga korkowa – zalety
Korek to materiał, który dobrze tłumi dźwięki, dzięki czemu zapewni domownikom optymalną izolację akustyczną. Poza tym struktura takiej podłogi jest wyjątkowo wytrzymała i odporna na zarysowania, odgniecenia czy uderzenia. Podłoga korkowa doskonale amortyzuje upadki i wstrząsy. Jeśli spadnie na nią przedmiot wykonany ze szkła lub porcelany, to nie powinien się rozbić. Z tego względu jest to też dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, które często biegają po domu i łatwo ulegają wypadkom. Ponadto korek ma też właściwości hipoalergiczne i jest szczególnie polecany alergikom oraz osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Dużym atutem podłogi wykonanej z korka jest także jej konkurencyjna cena i łatwy montaż.
Jak odnowić i pielęgnować podłogę z korka?
Podłoga korkowa jest pokryta lakierowaną powłoką, która może z czasem się przetrzeć w niektórych miejscach. W takim wypadku można ją naprawić samemu, przy pomocy papieru ściernego i dedykowanego lakieru. Cała procedura nie zajmie domownikom wiele czasu i sprawi, że podłoga będzie wyglądała jak nowa. Podłoga z korka jest również łatwa w codziennej pielęgnacji, ponieważ wystarczy ją jedynie odkurzyć i przetrzeć płaskim mopem. Do czyszczenia tego typu powierzchni należy wybrać detergent przeznaczony do pielęgnacji korka i połączyć go z wodą w odpowiednich proporcjach. Przy czym to ważne, aby nakładka na mop była tylko lekko zwilżona, gdyż zbyt duża ilość cieczy mogłaby negatywnie wpłynąć na konstrukcję podłogi.
Podłoga korkowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Wybierając ten surowiec, można z łatwością stworzyć nowoczesne i funkcjonalne wnętrze. Choć korek nie jest pozbawiony wad, to jednak warto rozważyć jego zastosowanie, planując budowę lub remont nowoczesnego i w pełni ekologicznego domu.