Płukanie uszu, znane również jako płukanie przewodów słuchowych, to zabieg, który wykonywany jest w celu usunięcia nadmiaru woskowiny lub obcych ciał z przewodu słuchowego zewnętrznego. Zabiegu dokonuje się w momencie, gdy ucho zatka się, a podstawowe zabiegi czyszczenia nie przynoszą rezultatu. Kiedy należy udać się do laryngologa? Artykuł omówi najważniejsze aspekty związane z wizytą u specjalisty.
Objawy zatkanego ucha – na to trzeba zwrócić uwagę
Zatkanie ucha charakteryzuje się nieprzyjemnym wrażeniem przepełnienia kanału słuchowego. Często dochodzą do niego szumy, zaburzone słyszenie lub utrata słuchu, a także ból ucha. W niektórych wypadkach, zatkane ucho może prowadzić do zachwiania równowagi oraz wytwarzania wydzieliny z przewodu słuchowego. Objawy są więc nie tylko dokuczliwe, ale zagrażają normalnemu funkcjonowaniu. Zatkane ucho wymaga przeczyszczenia, najlepiej w formie płukanki.
Płukanie ucha domowymi sposobami – czy to działa?
Szukając sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych objawów związanych z zatkaniem ucha, nie uniknie się porad odnośnie domowego czyszczenia. Najpopularniejsze metody to: zastosowanie płukanki z wody utlenionej oraz użycie płynnej parafiny. Zadaniem obu środków jest rozpuszczenie zalegającego w uchu czopa. I chociaż metody mogą być skuteczne, to przeprowadzanie ich samodzielnie w domu może skończyć się źle. Nieumiejętne wprowadzenie substancji do przewodu słuchowego może uszkodzić błonę bębenkową, dlatego w przypadku zatkanego ucha zaleca się wizytę u specjalisty, czyli laryngologa.
Płukanie ucha, czyli zabieg irygacji
Wizyta u laryngologa jest najrozsądniejszym rozwiązaniem przy problemie zatkanego ucha. Lekarz w pierwszym kroku sprawdzi, czy występujące dolegliwości na pewno spowodowane są powstaniem czopa woskowiny, czy związane są z jakimś poważniejszym problemem. Jeśli diagnoza potwierdzi przypuszczenia o zatkaniu, wtedy lekarz dokona zabiegu irygacji. Zabieg ten odbywa się bezboleśnie i polega na wprowadzeniu do ucha, za pomocą strzykawki, strumienia wody. Lekarz kieruje strumieniem w ten sposób, by nie uszkodzić błony bębenkowej. Woda, wraz z zanieczyszczeniem, wypływa z powrotem z ucha. Cały zabieg trwa około kilku minut.
Wizyta u laryngologa – nie warto z nią zwlekać
Płukanie uszu ma na celu usunięcie nadmiaru woskowiny lub obcych ciał z przewodu słuchowego zewnętrznego. Nieczyszczone ucho powoduje szereg dolegliwości, m.in ból ucha oraz utratę słuchu. Samodzielne płukanie ucha może zakończyć się niepowodzeniem lub wywołać skutki uboczne. W przypadku objawów zatkanego ucha, zwłaszcza jeśli są one uporczywe, zaleca się skonsultowanie z laryngologiem, który dokona diagnozy i w razie konieczności wykona bezpieczny zabieg irygacji.