W chwili podjęcia decyzji o budowie hali produkcyjnej należy zdecydować, z jakich materiałów ma zostać wzniesiona. Kwestia ta jednak jest niezwykle ważna, ponieważ hala jest inwestycją na długie lata i od materiałów budowlanych zależy, czy będzie ona odpowiednio służyła oraz gwarantowała bezpieczeństwo. Aby wybrać odpowiednie materiały, należy opierać się w głównej mierze na własnych oczekiwaniach, a także haśle „szybko, tanio oraz solidnie”.
Hale murowane czy hale namiotowe?
W ostatnim czasie przyszli właściciele hal produkcyjnych stają przed najważniejszym zadaniem – wyborem pomiędzy halą murowaną a halą namiotową. Nie da się ukryć, że obie doskonale wywiązują się ze swoich zadań i obie mają zarówno własne wady, jak i zalety. Jak zatem dokonać właściwego wyboru, tak aby za parę lat nie żałować, a cieszyć się z zysków własnej firmy?
Hala murowana
Biorąc na pierwszy ogień hale murowane, należy pamiętać, że są one z całą pewnością bardziej wytrzymałe w stosunku do namiotów magazynowych. Mimo to jednak, ich wybudowanie, jak również i wykończenie są o wiele bardziej kosztowne, a dodatkowo – czas ich budowy to co najmniej sześć miesięcy. Ostatnia wspomniana kwestia jednak jest uzależniona od warunków atmosferycznych, a także pory roku, która przypadnie na budowę.
Innymi słowy, hale murowane są budynkami klasycznymi, które jednak powoli odchodzą do lamusa. Często są zastępowane innymi, bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami; zamiast cegieł np. stosuje się materiały charakteryzujące się większą izolacyjnością oraz znacząco lepszym utrzymywaniem ciepła. Co więcej, przedsiębiorcy zwracają również uwagę na to, że koszty eksploatacji hal murowanych są o wiele wyższe w porównaniu z halami magazynowymi innego typu.
Namioty magazynowe
Namioty magazynowe określane również jako hale namiotowe cechują się przede wszystkim swoją lekkością oraz brakiem fundamentów. Najczęściej wykorzystuje się je w branży rolniczej, choć coraz częściej stosowane są w biznesie produkcyjnym. Zwykle również – co ważne – namioty magazynowe są stawiane przez firmy komunalne do urządzania sortowni śmieci bądź – jak sama nazwa wskazuje – magazynowania lekkich elementów.
Hale namiotowe są alternatywą dla hal murowanych. Doskonale sprawdzają się w zamian za wieloletnie budynki, są o wiele tańsze i – co najważniejsze – mobilne. Konstrukcje namiotowe tego typu są kryte odporną na wodę, promienie słoneczne czy inne warunki atmosferycznej plandeką, pozwalającą w razie konieczności przenosić je w dowolne miejsce bądź też w szybkim tempie rozbudowywać.
Różnice pomiędzy halą namiotową a halą murowaną
Hale namiotowe są przede wszystkim o wiele tańsze w stosunku do hal murowanych. Co więcej, czas ich budowy, tudzież wzniesienia, znacząco się różni: namioty można postawić w zaledwie kilka dni, natomiast, aby wznieść hale murowane, potrzeba co najmniej pół roku. Wbrew pozorom, namioty magazynowe są w pełni bezpieczne, chronią między innymi przed ulewnymi deszczami, srogimi zimami czy chociażby mocnymi wiatrami. Przy okazji również nie przepuszczają ciepła z wewnątrz do zewnątrz, co często ma miejsce w przypadku słabo docieplonych hal murowanych.
Nie da się jednak ukryć, że hale murowane są stawiane na bardzo długie lata. Hale namiotowe z kolei mogą po kilku sezonach wymagać całkowitej wymiany (w zależności od rzeczywistej ich eksploatacji). Mimo to jedno jest w stu procentach pewne – postawienie namiotów magazynowych jest o wiele tańsze w stosunku do zarówno zbudowania hali murowanej, jak również i jej późniejszego wyremontowania.