Grzyby pleśniowe są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i występują w wielu domach. Ich obecność nie trudno zauważyć – pojawiają się w postaci czarnych, nieestetycznych wykwitów. Namnażają się bardzo szybko, a ich skuteczne usunięcie nie jest takie proste.
Jakie są przyczyny powstawania wykwitów?
Głównym czynnikiem powodującym pojawienie się wykwitów jest nadmierna wilgoć oraz nieodpowiednia cyrkulacja powietrza. Czynnikiem niesprzyjającym jest również niska temperatura, która utrudnia wysychanie ścian. Warto zadać sobie pytanie: skąd w budynkach bierze się wilgoć? Otóż jej źródeł jest kilka. W nowych budynkach przyczyną najczęściej są niewystarczające wyschnięcia prac budowlanych, a w tych już użytkowanych – niewłaściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych oraz sufitu ostatniej kondygnacji, która powodować będzie zbieraniem się pary wodnej w obrębie tzw. „zimnych ścian”. Do wnętrza pomieszczeń wilgoć dostaje się również przez nieszczelne dachy lub pęknięte rury, które znajdują się we wnętrzu ścian. Wilgoć powstaje również wewnątrz mieszkania – gotując czy piorąc, dostarczamy parę wodną do otoczenia i staje się to problematyczne w momencie, gdy pary tej nie odprowadzamy na zewnątrz. Nieczęste wietrzenie pomieszczeń, pozatykane kratki wentylacyjne czy zbyt szczelne plastikowe okna powodują, iż woda wraz z nagromadzonymi bakteriami pozostaje wewnątrz budynku.
Jak zapobiegać pojawianiu się wykwitów?
Powszechnie znanym powiedzeniem jest stwierdzenie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku grzybów pleśniowych podejście to jest jak najbardziej poprawne. Jeśli chcemy zapobiec ewentualnemu pojawieniu się pleśni w naszym domu, to powinniśmy zadbać o odpowiednią zewnętrzną izolację termiczną budynku. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja. W celu jej poprawnego funkcjonowania wystarczy, aby przez kilka godzin dziennie okna pozostawały w tzw. rozszczelnieniu, które zapewni cyrkulację powietrza. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, co często zdarza się w łazienkach, to najlepiej po przebytej kąpieli zostawiać jest uchylone drzwi tak, aby para wodna mogła wydostać się z pomieszczenia.
Istotnym czynnikiem jest również temperatura. Zaleca się, aby temperatura pomieszczenia utrzymywana była na poziomie minimum 20 st. C. Jeśli zauważymy wilgoć na ścianie i nie będziemy w stanie sobie z nią poradzić, najlepiej skorzystać z usług firmy osuszającej ściany, która przy pomocy nowoczesnych technologii skutecznie usunie problem.
Co, jeśli na ścianie pojawi się grzyb?
Walkę z wykwitami należy rozpocząć od zeskrobania ze ściany pleśni. Można to uczynić za pomocą szczoteczki i wody z mydłem bądź innym detergentem. Kolejnym krokiem będzie skucie tynku na całej powierzchni, na której występuje grzyb oraz wokół niego. Po całkowitym oczyszczeniu takiego miejsca na ścianie z tynku, należy zabezpieczyć ją przed ponownym pojawieniem się grzyba. W tym celu najlepiej jest zakupić specjalistyczny środek, który dostępny jest w większości sklepów budowlanych, i nanieść go na osuszoną ścianę, a po wyschnięciu czynność powtórzyć. Po tej czynności na ścianę warto nałożyć również środek podkładowy, a później kolejno tynk, podkład kryjący i dopiero właściwą farbę.
W związku ze szkodliwym działaniem pleśni i grzybów warto jest zadbać, aby pomieszczenia, w których przebywamy były wietrzone oraz utrzymywane w odpowiedniej temperaturze. Pozwoli to nam uniknąć kłopotliwego i czasochłonnego zajęcia, jakim jest walka z pleśnią na ścianach, a jednocześnie będziemy mieć pewność, iż naszemu zdrowiu nie zagrażają żadne szkodliwe czynniki.