Choć monitoring floty najczęściej kojarzy się z kontrolowaniem lokalizacji samochodów służbowych, śledzeniem ich parametrów i planowaniem tras przejazdów, rozwiązania, jakie niosą ze sobą systemy telematyczne, świetnie sprawdzają się również w przypadku maszyn budowlanych. Monitoring maszyn budowlanych pozwala na optymalizację kosztów ich działania.
Systemy telematyczne montowane w samochodach służbowych, wykorzystywane są przede wszystkim do uzyskiwania informacji na temat ich dokładnej lokalizacji. Ta wiedza w wypadku maszyn budowlanych nie jest aż tak istotna. Koparki, spychacze i innego typu ciężki sprzęt budowalny, z reguły nie rozwijają dużych prędkości i samodzielnie nie są w stanie przebyć dużych odległości. Monitoring w wypadku maszyn budowlanych skupia się raczej na kontrolowaniu czasu ich pracy.
Monitoring czasu pracy maszyn.
By efektywnie zarządzać flotą maszyn budowalnych, należy kontrolować nie tylko parametry techniczne całego parku maszynowego, ale również przeprowadzać analizę rzeczywistego czasu pracy ich operatorów. Nowoczesne systemy telematyczne pozwalają na łatwy i praktyczny monitoring czasu pracy maszyn, dzięki któremu pracodawca z łatwością będzie mógł dokładnie określić czas pracy operatorów maszyn.
Choć systemy monitoringu przypisane są do konkretnych maszyn, zapisując czas, w których maszyna wykonuje pracę, to dzięki modułom identyfikacji pracowników, manager floty nie będzie miał problemu z określeniem czasu pracy, każdego ze swoich pracowników, nawet jeżeli jedną maszynę obsługuje kilku operatorów.
Zapobieganie nadużyć na budowie.
Monitoring maszyn budowlanych pozwala na weryfikację, rzeczywiście przepracowanych przez operatorów godzin oraz zabezpiecza przed nielegalnym wykorzystywaniem sprzętu firmowego do prywatnych zleceń. Określony w systemie obszar w jakim maszyna może pracować, automatycznie powiadamia managera o zdarzeniach nie mieszczących się w wyznaczonych normach. Alerty mogę informować managera floty również o zbyt długich przestojach w pracy operatorów, które mogą generować opóźnienia w realizacji projektów.
Dzięki systemom monitoringu floty można również zabezpieczyć się przez kradzieżą paliwa oraz samych maszyn. Czujniki systemów pozwalają mierzyć zużyte paliwo i porównywać je z pomiarem czasu pracy operatora i zaalarmować, gdy zużycie jest zbyt duże. Monitoring dzięki stałej kontroli lokalizacji maszyny pomoże określić jej dokładne położenie. Dodatkowo, przy zamontowanych modułach identyfikacji, maszyna nie będzie mogła zostać uruchomiona bez zarejestrowania w systemie osoby, która ją obsługuje.
Zabieg ten utrudnia kradzież maszyn oraz zabezpiecza je przez nieautoryzowanym uruchomieniem przez osoby niepowołane. Monitoring maszyn daje również możliwość zautomatyzowania wielu działań związanych z zarządzaniem flotą. System może wysyłać alerty przypominające z wyprzedzeniem o konieczności wykonania czynności serwisowych, czy przedłużenia ubezpieczenia pojazdu.
Źródło: Monitoring pojazdów