Jednym największych obecnie problemów dzieci i młodzieży jest brak koncentracji.
W wieku przedszkolnym brak koncentracji, umiejętności skupienia się i poświęcenia uwagi przez dłuższy czas jednej czynności są naturalną cechą.Nie ma się czym martwić, jeśli pociecha może skupić się przez 30, 20 czy 15 minut. Zauważmy, że nawet zajęcia w przedszkolu zaplanowane są tak, by dzieci mogły rozładować swoją energię podczas swobodnej zabawy. To normalne, że maluch jest wrażliwy na bodźce, których zazwyczaj dookoła niego nie brakuje, chce być w centrum, szybko się nudzi i dezorientuje. Warto wiedzieć, że dla dziecka w wieku 2-4 lat normą jest możliwość skupienia się na 5-15 minut, a dla pociechy w wieku 5-6 lat – 20-30 minut. Jeśli jednak nasz szkrab nie potrafi skoncentrować się nawet przez taki czas, jest to dla nas sygnał, by zareagować. Zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do poważnych problemów z nauką w starszym wieku, a także skutkują problemami wychowawczymi. Warto również zadbać o koncentrację dziecka profilaktycznie, aby zwiększyć efektywność jego nauki.
Profesjonalny kurs
W trosce o potencjał umysłowy dziecka warto zapisać je na zajęcia dodatkowe, na których trenować będą pamięć i koncentrację. Świetną propozycją są zajęcia arytmetyki mentalnej. Głównym członem kursu jest ćwiczenie umiejętności liczenia w pamięci. W skrócie kształcenie rozpoczyna się od posługiwania się japońskim liczydłem, następnie obrazkami, a na końcu jedynie pamięcią – poprzez obrazowanie ruchów koralików na liczydle. W efekcie dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie dziecko potrafi wykonywać całkowicie w pamięci. Najważniejsze jednak, że maluch zyskuje sprawną pamięć i umiejętność szybkiego uczenia się i koncentracji. Plan zajęć jest ułożony tak, by zadania, gry i ćwiczenia były urozmaicone i interesujące. Dzięki temu dziecko całkowicie skupia się na aktualnie wykonywanej czynności. Jego umysł skoncentrowany jest na rozwiązaniu problemu i całkowicie zaangażowany. Dzięki temu realizacja każdego zadania będzie przebiegała sprawniej i efektywniej.
Co jeszcze można zrobić dla dziecka?
Rodzice muszą mieć świadomość, że to od nich w dużej mierze zależy zdolność koncentracji ich pociechy. Przede wszystkim problematyczne są urządzenia elektroniczne, które, hałasując, rozpraszają dziecko. Nie włączajmy więc telewizora, gdy maluch jest zajęty czymś innym, a także ograniczmy czas używania tabletu i smartfona. Co ciekawe przeszkadza również zbyt duża ilość zabawek – dziecko nie wie, którą wybrać i nie potrafi wymyśleć konkretnego zajęcia, ponieważ wciąż sięga po nowe akcesoria i nie potrafi zająć się nimi przez dłuższy czas. Rozpraszać może również nieprawidłowe zaaranżowanie pokoju – zbyt jaskrawe ściany, zimne światło czy duża ilość obrazków i ozdób. Warto także wspólnie z dzieckiem grać w warcaby i szachy lub gry takie jak memory, które stworzone zostały z myślą o ćwiczeniu zapamiętywania. Podziałają także łamigłówki, gierki słowne, wymyślanie historyjek, pytań do ilustracji i wiele innych form wspólnej zabawy.