Współpraca z nieuczciwymi kontrahentami może skutkować utratą płynności finansowej firmy. Dlatego zarówno przed zawarciem umowy, jak i w trakcie jej trwania warto się zabezpieczać przed nieuczciwymi praktykami. W jaki sposób można zdobywać potrzebne informacje?
Weryfikacja wiarygodności kontrahenta
Zanim nawiąże się współpracę warto wykonać takie czynności jak sprawdzenie dostępnych rejestrów tj. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) lub Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Już analiza zawartych w nich informacji pozwoli wstępnie potwierdzić wiarygodność firmy. W CEIDG zawarte będą informacje, od jak dawna prowadzona jest działalność i czy ma status aktywnej. Natomiast w KRS można znaleźć podstawowe dane o spółkach takie jak: kapitał zakładowy, informacje o wspólnikach, czy prowadzone jest postępowania upadłościowe.
Sprawdzenie dostępnych rejestrów dłużników
Sprawdzanie zadłużenia można zacząć od Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, do którego wpisywane są np. osoby prowadzące działalność, wobec których ogłoszono upadłość. Zadłużenie klienta można sprawdzić także w bazach danych prowadzonych przez biura informacji gospodarczej. Rejestry te zawierają dane o firmach niewywiązujących się ze spłat kredytu czy nieregulujących płatności, wraz z informacją o wysokości zadłużenia. Co istotne w Polsce działa kilka takich biur, jeżeli analiza ma być rzetelna, konieczne byłoby sprawdzenie wszystkich rejestrów.
Weryfikacja informacji o kontrahencie
Przed podjęciem współpracy warto poprosić o przedłożenie dokumentów potwierdzających wypłacalność i wiarygodność kontrahenta. Analiza sprawozdań finansowych, informacji z banku czy przedstawionych rekomendacji pozwoli na samodzielną ocenę kondycji finansowej. W takim wypadku można jednak spotkać się z celowym zatajaniem niekorzystnych informacji. Poza analizą dostarczonych dokumentów samodzielnie można sprawdzić także opinie w internecie na temat danej firmy oraz potwierdzić autentyczność przedstawionych rekomendacji.
Wywiad gospodarczy – minimalizacja ryzyka
Jedną możliwości sprawdzenia firmy przed nawiązaniem współpracy jest zlecenie przeprowadzenia wywiadu gospodarczego. Firma windykacyjna świadcząca takie usługi wykona wszystkie czynności sprawdzające i dokładnie zweryfikuje wiarygodność i wypłacalność firmy. Wywiad gospodarczy powinien zawierać informacje o aktualnej sytuacji finansowej, prowadzonych postępowaniach windykacyjnych, raporty z biur informacji gospodarczej, historię powiązań biznesowych, o aktualnym zadłużeniu czy problemach z płatnościami. Firma windykacyjna, przygotowując wywiad, nie ogranicza się tylko do analizy dokumentów, sprawdza także opinie wśród dotychczas współpracujących z firmą. Rzetelnie przygotowany wywiad umożliwia ocenę ryzyka podjęcia współpracy i wyeliminowanie nieuczciwych kontrahentów.
Weryfikacja umowy i monitorowanie wypłacalności
Nawet jeżeli przed podjęciem współpracy sprawdzono firmę, nadal należy zachować czujność. Zawierając umowę współpracy, warto poddać ją weryfikacji pod kątem niekorzystnych zapisów najlepiej przy wsparciu prawnika. W trakcie trwania współpracy powinno się na bieżąco monitorować terminowość płatności i natychmiast reagować na opóźnienia. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed rosnącym zadłużeniem klienta i w odpowiednim momencie odstąpić od współpracy.
Weryfikacja kondycji finansowej firmy i jej wypłacalności jest niezwykle ważna przed nawiązaniem współpracy. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko, a jej przeprowadzenie jest łatwiejsze i mniej kosztowne niż ewentualne odzyskiwanie należności od nieuczciwych kontrahentów.