Do bakteryjnego zakażenia pochwy dochodzi wówczas, gdy następuje zaburzenie prawidłowej równowagi bakteryjnej okolic intymnych. Czy da się temu zapobiec? Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami, które towarzyszą zakażeniu?
Jak dochodzi do zakażenia?
Pochwa to miejsce, w którym egzystują bakterie, stanowiące jej naturalne środowisko. Znajdują się w niej pałeczki kwasu mlekowego, o kwaśnym odczynie pH. Niebezpieczeństwo powstaje wtedy, gdy bakterii jest zbyt mało lub nie ma ich wcale. Wówczas system odpornościowy organizmu jest zaburzony. Skutkiem tego jest namnażanie się niektórych bakterii beztlenowych, bakterii Coli lub paciorkowców, co powoduje podrażnienie śluzówki pochwy i prowadzi do stanu zapalnego.
Objawy zakażenia
Oznakami zakażenia bakteryjnego pochwy są w pierwszej kolejności zmiany w strukturze i zapachu wydzieliny z pochwy. Standardowo występująca wydzielina dba o odpowiednie nawilżenie pochwy, powinna być bezzapachowa, przezroczysta (zwykle w czasie dni płodnych) lub biała (zależnie od fazy cyklu), śliska w dotyku, a po wyschnięciu kremowa. Gdy dochodzi do zaburzeń fizjologicznych, przybiera ona biało szary lub żółty kolor i może pojawić się nieprzyjemny, rybi zapach. Świadczy to o infekcji bakteryjnej. Zdarza się, że zapalenie może postępować i objąć również cewkę moczową, w wyniku czego pojawia się pieczenie i świąd oraz uczucie ciągłego parcia na pęcherz lub cewkę moczową. Ponadto może występować ból i obrzęk w okolicach miejsc intymnych, a także towarzyszący infekcji stan podgorączkowy.
Przyczyny zakażenia
Przyczyną bakteryjnego zakażenia pochwy może być stosunek seksualny, poronienie lub nieodpowiednia higiena osobista.
Ponadto czynnikami sprzyjającymi rozwijaniu się zapalenia są: korzystanie z tych samych ręczników i gąbek, posiadanie wielu partnerów seksualnych, przebyte zabiegi ginekologiczne, antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna czy korzystanie z publicznych toalet. Na bakteryjne zakażenie pochwy narażone są w głównej mierze kobiety młode, kobiety z nieprawidłowym procesem miesiączkowania oraz stosujące tampony.
Diagnostyka
Rozpoznanie i ocena schorzenia może składać się z kilku etapów. Najważniejszym z nich jest przeprowadzanie wywiadu medycznego z pacjentem. Jest on niezbędny, ponieważ dzięki niemu lekarz pozna możliwe równocześnie występujące choroby lub już przebyte zakażenie związane z okolicami intymnymi. Równie ważne jest badanie ginekologiczne i pobranie próbki wydzieliny z pochwy, która pozwoli ocenić stan flory bakteryjnej pochwy. Lekarz może także zbadać pH pochwy za pomocą przeznaczonego do tego celu paska. Jeśli odczyn wynosi 4,5 lub więcej, można przypuszczać, że doszło do bakteryjnego zakażenia pochwy. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie kobiecosc.info.
Leczenie
Gdy lekarz ma już pewność, że doszło do zakażenia pochwy, przepisze tabletki doustne (najczęściej antybiotyk) oraz dopochwowy środek przeciwbakteryjny. Ważne, aby leczenie rozpocząć jak najszybciej. W celu odbudowania prawidłowej flory zaleca się również stosowanie probiotyków, które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Nie można zapominać także o odpowiedniej higienie miejsc intymnych.