Spedycja jest działalnością profesjonalną, która polega na zapewnieniu zleceniodawcy szeregu czynności – transportu, załadunku towaru oraz innych prac, jakie zależą od specyfiki jego oczekiwań. Są to usługi dodatkowe, jak na przykład pakowanie czy przeładunek, a nawet magazynowanie. Sama spedycja dzieli się na gałęziową czyli na przykład samochodową lub lotniczą, a także intermodalną, w której spedytor kompleksowo odpowiada za dostarczenie ładunku na miejsce, bez względu na to, z jak dużej liczby środków transportu korzysta.
Zalety spedycji lotniczej
Spedycja lotnicza jest specjalistyczną formą usług spedycyjnych, wiążącą się z ekspresową formą transportu oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Organizacja transportu lotniczego jest kompleksowa, obejmuje bowiem przeładunek, usługi celne oraz organizowanie odprawy. Profesjonalni spedytorzy są w stanie dostarczyć przesyłkę do każdego zakątka świata, w ich ofercie znajdują się usługi door to door, przewożą oni także przesyłki niebezpieczne. W przypadku wyjątkowo dużych transportów spedytorzy organizują czarter samolotu, jednak najczęściej realizowane są zlecenia cargo.
Wadą spedycji lotniczej są jednak jej wysokie koszty, zaś w przypadku Polski utrudnieniem jest niewielka ilość portów lotniczych.
Kiedy warto skorzystać ze spedycji lotniczej?
Spedycja lotnicza będzie najlepszym wyborem w przypadku, gdy kluczowy jest czas dostarczenia przesyłki, ponieważ samoloty są najszybszym środkiem transportu, co ma szczególne znaczenie na dalekich trasach. Ponadto, zdecydowanie się na samolot wiąże się również z brakiem odpraw celnych w trakcie przekraczania kolejnych granic, a to znacznie skraca czas przewozu, odprawa ma bowiem miejsce dopiero w państwie docelowym. Z tego też powodu wybór spedycji lotniczej jest rozwiązaniem przy przewożeniu towarów, które szybko się psują, jak na przykład owoce, a także podczas transportu farmaceutyków.
Drogą lotniczą przewożone są również zwierzęta oraz rośliny, a także części zamienne i towary, które szybko tracą na wartości. Samoloty są często wybierane również w przypadku przewożenia wartościowych produktów, jak elektronika.
Spedycja lotnicza jest dobrym rozwiązaniem w przypadku międzykontynentalnych, dalekich tras, a także wówczas, gdy kluczowy jest termin dostarczenia przesyłki, ponieważ samolot jest niezwykle punktualnym środkiem transportu.
Kto najczęściej korzysta ze spedycji lotniczej?
Z usług spedycji lotniczej korzystają duże przedsiębiorstwa oraz niewielkie firmy – jest to uzależnione od ich potrzeb. Dobry spedytor jest w stanie zorganizować transport lotniczy, który będzie odpowiadał klientowi tak z uwagi na szybkość, jak również na kompleksowość usługi oraz cenę. Do branż, które szczególnie upodobały sobie ten rodzaj transportu należy branża automotive, w jakiej przewożone towary mają wysoką wartość i są wrażliwe na uszkodzenia, zaś terminowość oraz czas dostawy odgrywają bardzo ważną rolę.
Kolejnymi przesyłkami, dla których spedycja lotnicza stanowi doskonałe rozwiązanie, są towary niebezpieczne. Jako takie uważane są wszystkie przedmioty, a także substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa. Tu spedycja lotnicza sprawdza się doskonale, tak z uwagi na jej wyjątkowe bezpieczeństwo, a więc i ograniczenie ryzyka uszkodzenia przesyłki, jak również z powodu krótkiego czasu takiego przewozu. Chociaż transportowanie substancji niebezpiecznych z pomocą samolotów wiąże się ze znacznymi kosztami, restrykcyjne przepisy i regulacje prawne sprawiają, iż ryzyko uszkodzenia takiej przesyłki praktycznie nie istnieje.
Dalszy rozwój spedycji lotniczej
Niewątpliwe zalety spedycji lotniczej sprawiają, iż stale zyskuje ona na popularności, zwłaszcza jeśli chodzi o towary szybko psujące się oraz elektronikę. Krótki czas transportu oraz bardzo duży zasięg przestrzenny, a także regularność i terminowość dostaw oraz znaczne bezpieczeństwo przewożonych ładunków sprawiają, iż coraz więcej dużych oraz mniejszych przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie. Prognozy specjalistów z dziedziny logistyki i transportu przewidują coraz podniesienie znaczenia samolotów, jako środka transportu międzynarodowego, szczególnie w kierunku wschodnim, ponieważ wymiana handlowa z tym regionem świata, a zwłaszcza z Chinami sukcesywnie wzrasta.
Źródło: Spedycja międzynarodowa, usługi spedycyjne – Symlog Warszawa