Możemy usunąć makijaż permanentny przy użyciu nowoczesnych metod, które są mniej bolesne oraz dają lepsze wyniki niż te stosowane do niedawna. Jednak należy przygotować się na długi proces, ponieważ do skutecznego usunięcia makijażu stałego pojedynczy zabieg nie wystarczy.
Metody usuwania makijażu permanentnego
Dzisiaj, decydując się na usunięcie makijażu permanentnego, należy zawsze pamiętać, że może on pozostać śladem na skórze, ale dostępne metody pozwalają uniknąć powikłań, a efekt końcowy i tak jest bardzo estetyczny. Najskuteczniejszą metodą usuwania tatuaży jest laserowa kuracja.
Jak wygląda zabieg?
Tego typu lasery oparte są na efekcie fotoakustycznym, czyli transmisji potężnej energii świetlnej w bardzo krótkim czasie. Światło lasera przenosi dużą ilość energii, która jest zamieniana na fale akustyczne. Tworzy to falę uderzeniową, która rozbija przestrzeń i rozkłada pigment na małe cząstki. Należy zauważyć, że efekt ten jest wytwarzany wyłącznie w obszarze, gdzie znajdował się makijaż, co pozwala zachować normalny kolor skóry w tym miejscu. Uszkodzony i uwolniony barwnik ponownie staje się widoczny dla układu odpornościowego i jest wydalany z organizmu. W zależności od długości fali, laser może usunąć wszystkie rodzaje i kolory tatuażu. Dzięki swojej pracy laser jest dziś najbardziej wszechstronną i najbezpieczniejszą metodą usuwania makijażu. Usuwanie tatuażu laserowego jest zawsze wykonywane przez lekarza. Specjalista medycyny estetycznej najpierw ocenia, jaka jest odpowiednią długość fali lasera.
Konieczność poddania się kilku zabiegom
Ze względu na bolesny charakter przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe z emulsją kremową lub wstrzykiwaniem lignokainy. Makijaż nigdy nie może zostać usunięty w czasie jednej operacji. Chociaż po dwóch pierwszych zabiegach widać, że barwnik znika, dla dobrego efektu, bardziej powszechne jest stosowanie serii od pięciu do dziesięciu zabiegów, w zależności od koloru, jakości i głębi pigmentu. Zabiegi mogą być wykonywane w odstępach około sześciu tygodni.
Kondycja skóry po zabiegu
Po zabiegu skóra w miejscu makijażu staje się czerwona i mogą pojawić się strupki. Decydując się na usunięcie makijażu permanentnego oczu, należy pamiętać, że przed jego zniknięciem na dobre, kolor zmienia się po kolejnych zabiegach. Zazwyczaj zanika, ale czasami może zmienić barwę. Innym efektem ubocznym jest to, że skóra nie jest barwiona w miejscu, w którym usunięto makijaż, ponieważ ma to również wpływ na melaninę. Istnieje również ryzyko powstawania blizn i przebarwień, ale wynika to w dużej mierze z dbałości o leczenie i pielęgnację skóry po zabiegu. Na szczęście, wykonywanie samego zabiegu przy obecnie dostępnych metodach jest mało ryzykowne.