Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas budowy sauny. Nieodpowiedni dobór materiałów i inne błędy mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia czy nawet zagrożenie pożarek. Budowa sauny samemu nie wymaga specjalistycznych narzędzi, jednak do niezbędna jest wiedza, jak uniknąć błędów w trakcie jej montażu, aby móc się bezpiecznie w niej relaksować.
Brak odpowiedniej wentylacji w saunie
Nieodpowiednia wentylacja w saunie to podstawowy błąd, który niesie ze sobą najgroźniejsze konsekwencje. W trakcie korzystania z sauny zwiększa się udział dwutlenku węgla w powietrzu, co wpływa negatywnie na samopoczucie, a nawet może prowadzić do utraty przytomności, jeśli stężenie tlenu będzie za niskie. Odpowiednio wykonana wentylacja pozwala na wymianę powietrza na świeże, tym samym obniżenia stężenia dwutlenku węgla. Wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą stwarza warunki do rozwoju grzybów. Przebywanie w zagrzybiałym pomieszczeniu jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wiele szczepów grzybów jest rakotwórczych.
Nieodpowiednia izolacja sauny
Brak izolacji lub jej zły dobór powoduje, że w saunie nie można osiągnąć odpowiedniej temperatury do przeprowadzenia seansu. Tym samym zużycie energii na ogrzanie sauny wzrasta, generując dodatkowe koszty. Budowa sauny w ogrodzie szczególnie wymaga dobrej izolacji ze względu na różnice temperatur pomiędzy powietrzem a sauną. W tym celu najlepiej wykorzystać wełnę mineralną, która jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Także odpowiednie wybór drewna do wnętrza sauny pozwala ograniczyć utratę ciepła.
Zły dobór materiałów do wnętrza sauny
Wybór drewna do wykończenia wnętrza sauny nie powinien determinowany wyłącznie przez efekt wizualny, jaki chce się osiągnąć. Do budowy sauny powinno korzystać się z drewna, które ma niewiele sęków oraz żywic. W saunie drewno pełni kilka funkcji. Pierwsza podstawowa funkcja to konstrukcja sauny. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się świerk skandynawski, który jest najbardziej wytrzymałych drewnem oraz nie wydziela żywic pod wpływem wysokiej temperatury. Natomiast na siedziska najbardziej polecana jest osika, która słabo przewodzi ciepło, dzięki czemu nie nagrzewa się i można komfortowo na niej siedzieć. W saunie warto jest umieścić drewno z cedru kanadyjskiego, które ma właściwości termoizolacyjne i zawiera olejki eteryczne, które wydzielają sprzyjający relaksacji aromat.
Źle dobrany projekt sauny
Samodzielna budowa sauny sprzyja złemu wyborowi projektu. Aby odpowiednio zaprojektować saunę, należy wziąć pod uwagę, ile osób będzie z niej korzystać oraz jak dużą przestrzeń może ona zająć. Saunę należy umiejscowić w miejscu, w którym będzie bliski dostęp do bieżącej wody, a także zapewnione miejsce, aby móc schłodzić ciało. W przypadku sauny na zewnątrz należy zadbać o dostęp do prądu lub wybrać piec opalany drewnem. Również ważna jest wysokość ławek — ich zbyt niskie umieszczenie sprawia, że odczuwalna temperatura jest niższa.
Budowa sauny samemu zajmuje około trzech dni, a jeśli nie popełnisz tych błędów, będzie to inwestycja na lata, pozwalająca się odprężyć po ciężkim dniu