Rozbudowany rynek pracy dla programistów niesie ze sobą szeroki wybór stanowisk, w firmach działających na różnych zasadach. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na specjalistów IT, programiści mogą wybierać pomiędzy wielkimi firmami oraz małymi start up’ami. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą wiele zalet, ale również i ograniczeń. Które bardziej będzie pasować do Twoich oczekiwań i wymagań? Czy jest jeszcze jakieś inne wyjście? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Możliwości rozwoju umiejętności
W zależności od tego na jakim etapie kariery zawodowej znajduje się programista, poszukuje on u pracodawcy innych rzeczy. Młodzi programiści będący na początku swojej drogi zawodowej oprócz samego zatrudnienia poszukują przede wszystkim możliwość rozwoju swoich umiejętności. W tym wypadku obie opcje pracy wydają się być dobrym rozwiązaniem. Praca w dużej korporacji niesie ze sobą przeważnie serię dodatkowych szkoleń i możliwości poszerzania swojej wiedzy. Ponadto pracując w korporacji mamy styczność z wieloma doświadczonymi specjalistami, którzy mogą pomóc w przyswajaniu wiedzy oraz praktycznym jej wykorzystywaniu. Start-up to miejsce, gdzie odnajdą się tylko ludzie posiadające już pewne doświadczenie w programowaniu. Podejmując się pracy w start-up’ie od początku musisz potrafić samodzielnie radzić sobie z problemami. Co prawda rzuca Cię to na głęboką wodę, ale równocześnie pozwala szybko zweryfikować i podnieść poziom swoich umiejętności. Pracujący w korporacji najprawdopodobniej też wyspecjalizujesz się mocno w konkretnej dziedzinie. Styl pracy w korporacji wiąże się z zatrudnianiem osób na konkretne stanowiska, odpowiedzialnych, za konkretne dziedziny. Wybierając programowanie w start-up’ie prawdopodobnie staniesz się odpowiedzialny za wiele różnorodnych zadań, w związku z czym uzyskasz bardziej wszechstronną wiedzę.
Stabilność zatrudnienia i zarobki
Osoby szukające stałego i pewnego zatrudnienia bezpiecznie poczują się pracując w korporacji. Duża firma jest w stanie zapewnić swoim pracownikom większą stabilność zatrudnienia. Start-up’y rzadko oferują osobom je tworzącym umowę o pracę, gdyż bardziej opłaca im się zatrudniać na warunkach samozatrudnienia. Oznacza to, że znacznie łatwiej zakończyć im współpracę niż firmie zatrudniającej pracowników etatowych. Ponadto korporacje są stabilnymi firmami, które dobrze sobie radzą na rynku, z drugiej strony ciężko ocenić jak długo na rynku utrzyma się start-up. W korporacji możemy spodziewać się wyższych zarobków oraz dodatkowych benefitów w postaci świadczeń sportowych, czy też innych dodatkach pozapłacowych.
Atmosfera i organizacja pracy
Praca w korporacji w porównaniu z zasadami współpracy w start-up’ach jest o wiele bardziej zhierarchizowana. Jeśli chciałbyś pracować na warunkach partnerskich i zgłaszać swoje pomysły, w dużej firmie może być to utrudnione. Znacznie łatwiej o takie działania w małej firmie. Start-up również sprzyja nawiązanie wartościowych przyjaźni, każdy tworzący start-up pracuje nad wspólnym sukcesem całej firmy, w związku z czym nie możemy mówić tu o charakterystycznym dla korporacji „wyścigu szczurów”.
Więcej informacji: Praca IT – TeamQuest.pl