Wapień to skała osadowa, która znalazła zastosowanie w budownictwie zarówno jako materiał na elewacje, chodniki, tarasy jak i jako materiał do wnętrz.. Dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, przede wszystkim w odcieniach kremowych i szarychłatwo komponuje się z każdym stylem aranżacji wnętrz i innymi użytymi materiałami. Znany już w starożytnym Egipcie, przez wieki stosowany przy budowie zamków, murów ochronnych i domostw, także dzisiaj jest z powodzeniem wykorzystywany w wielu współczesnych budynkach mieszkalnych i firmowych. Zobaczymy go między innymi jako okładzinę elewacyjną, płytki posadzkowe, kolumny, reliefy.. Odpowiednio zaimpregnowany i konserwowany wapień będzie cieszył nas swoim pięknem przez długi czas.
Przykładowe sposoby wykorzystania wapieni w architekturze wnętrz i budownictwie
Wapień to kamień lekki, dostępny również w bardziej zbitej formie. Jest twardy i niezbyt nasiąkliwy – nie wykazuje nadmiernej wrażliwości na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki tym cechom doskonale nadaje się jako okładzina zewnętrznych ścian budynku. Elewacje z wapienia mogą być łupane, polerowane lub ryflowane. Dzięki odpowiedniej obróbce kamienia możemy więc osiągnąć zróżnicowane efekty estetyczne. Płytki wapienne doskonale sprawdzą się również we wnętrzach – jako okładzina ściany za telewizorem lub jako dekoracyjny elemennt na ścianie w kuchni. Zależnie od sposobu wykończenia ich powierzchni będą one odpowiednie zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i rustykalnych.
Wapień w ogrodzie
Wapień z powodzeniem może być używany w ogrodzie. Z jego większych fragmentów można wykonywać murki oporowe, obrzeża rabatek i trawników.. Dość często wapień można zauważyć na ogrodzeniach – zarówno pełnych murach, jak i w formie okładziny na słupkach i podmurówkach. Istnieje możliwość wykonania ławek, figurek czy donic z wapienia, które utrzymają spójny wygląd z elewacją bądź ogrodzeniem posesji. Dobrym pomysłem na zastosowanie tego typu kamienia są również kolumny, podtrzymujące balkony i podcienie wokół budynku.
Wapień na posadzki
Posadzki z wapienia to niezwykle dekoracyjny sposób wykończenia podłóg we wnętrzu domu, ścieżek w ogrodzie lub powierzchni tarasów. Mogą być one wykonane z docinanych na wymiar płytek wapiennych bądź wyselekcjonowanych odłamków o nieregularnym kształcie. Zewnętrzna warstwa poszczególnych elementów jest polerowana lub piaskowana. Aby posadzki z wapienia przez długi czas zachowały ładny wygląd, należy pamiętać o ich konserwacji za pomocą odpowiednio dobranych impregnatów.
Inne sposoby wykorzystania wapieni
Ze względu na uniwersalny charakter tego kamienia, wapień znajdzie wszechstronne zastosowanie również we wnętrzach budynków. Oprócz wspomnianych wcześniej posadzek oraz okładzin ściennych, wapień często jest używany jako wykończenie schodów. Dzięki niepalności i odporności na wysokie temperatury, z kamienia można wykonać obudowę kominka, a także położyć go na podłodze wokół paleniska. Wapień sprawdzi się również jako parapet, dekoracyjny portal naokoło drzwi i okien czy rzeźbione dekoracje,
Wapień to naturalny kamień przeznaczony do użytku w domu i w ogrodzie. Elewacje z wapienia, posadzki i okładziny z tego materiału pasują do każdego stylu wykończenia, ładnie komponując się z innymi elementami. Dzięki odpowiedniej impregnacji wapienie są trwałe i odporne na niesprzyjające warunki – zachowują swój wygląd przez wiele lat również w naszym klimacie.