Stwierdzenie przewlekłej niewydolności żylnej nie jest trudne nawet na podstawie rozmowy z pacjentem i zbadania fizykalnego nóg. Badanie ultrasonograficzne żył powierzchownych i głębokich ustali przyczynę choroby i jest podstawą do podjęcia decyzji o sposobie leczenia.
Już pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej wymagają odpowiedniego leczenia, aby uniknąć komplikacji, które są niekorzystne dla zdrowia w przyszłości. W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej bardzo ważne jest wczesne wdrożenie odpowiednich zmian w stylu życia. Należy zatem unikać długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej. Warto wprowadzić do naszego życia aktywność fizyczną, np. marsz, nordic walking, gimnastykę, pływanie, jazdę na rowerze lub po prostu codzienny spacer. Korzystne okaże się zrzucanie niepotrzebnych kilogramów oraz unikanie zbyt ciasnej odzieży lub obuwia. Warto także odpoczywać z podniesionymi nogami.
Terapia kompresyjna (uciskowa), czyli kompresjoterapia
Bardzo skuteczną metodą zapobiegania i leczenia niewydolności żylnej jest stosowanie kontrolowanego ucisku (terapia uciskowa). Jest to metoda zalecana w początkowym okresie przewlekłej niewydolności żylnej, ponieważ może hamować rozwój choroby. W przypadku zaawansowanej choroby żylnej jest ona nie mniej ważna, ponieważ może zapobiec rozwojowi powikłań, czyli powstaniu zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej. Kompresjoterapia jest nieodzowną metodą leczenia owrzodzeń podudzi czy leczenia zakrzepicy. Leczenie uciskiem polega na noszeniu specjalnych systemów do bandażowania lub gotowych medycznych rajstop, pończoch lub podkolanówek kompresyjnych o określonym stopniu ucisku, który został wcześniej wskazany przez lekarza, w zależności od zaawansowania choroby. Największy nacisk jest tuż nad kostką, a powyżej jest on stopniowo coraz mniejszy, dzięki czemu zalegająca krew żylna może przepływać z nóg do serca. Wyroby kompresyjne nie tylko zmniejszają dyskomfort związany z niewydolnością żylną, ale także w znaczący sposób hamują rozwój choroby.
Skleroterapia
Warto w tym miejscu wspomnieć o skleroterapii. Polega ona na wstrzyknięciu do żyły leku, który powoduje jej chemiczne podrażnienie i w konsekwencji jego zwłóknienie i atrofię. Jest to skuteczna metoda, która nie wymaga hospitalizacji, ani zwolnień lekarskich, niesie niskie ryzyko powikłań i daje zadowalający efekt kosmetyczny. Nie wymaga także znieczulenia. Działa ona w leczeniu pajączków i żylaków, którym nie towarzyszy poważna niewydolność głównych pni żylnych, czyli żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Wbrew powszechnej opinii nawet duże żylaki są tą metodą likwidowane. Jest też rekomendowana jako najlepsza metoda w leczeniu żylaków nawrotowych, krętych, czy po niepowodzeniach w zabiegach wykonanych innymi metodami. To najpopularniejsza metoda leczenie niewydolności żylnych na świecie!
Metody endowaskurane czyli wewnątrzżylne
Do leczenia niewydolnych największych żył, tzw. pni żylnych: żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej stosuje się metody niszczenia ich od wewnątrz. Poprzez małe nacięcia wprowadza się do chorej żyły różnego typu cewniki, za pomocą których emituje się od wewnątrz np. energię światłą lasera, fal o wysokiej częstotliwości, parę wodną czy farmaceutyki używane do skleroterapii. Dochodzi do zniszczenia chorych żył. Nowością jest wprowadzanie do wnętrza kleju naczyniowego, który trwale skleja ściany naczynia. Zabiegi te mogą być wykonywane w warunkach gabinetu lekarskiego. Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe i pacjent wraca bezpośrednio po takich zabiegach do domu, najczęściej też nie korzystając ze zwolnień lekarskich. Te zabiegi zastąpiły w dużym zakresie klasyczne operacje żylaków. Trzeba zauważyć, że techniki endowaskularne niszczą główne pnie i wymagają uzupełnienia zabiegami na żylaki i pajączki odchodzące od tych żył, najczęściej z wykorzystaniem skleroterapii lub lasera przezskórnego.
Laseroterapia przezskórna
Najdrobniejsze naczynia, które stanowią głównie problem estetyczny, mogą być likwidowane za pomocą laserów, których energia działa poprzez skórę. To popularnie nazywane „laserowe zamykanie naczynek”. Laser działa na czerwony składnik krwi oxyhemoglobinę, która ulega wyparowaniu, a pajączki zanikają. Działanie lasera przezskórnego jest punktowe, dlatego dla pełnego efektu wymagane jest kilka zabiegów. Nie przyniosą efektu zabiegi, jeśli w naczyniach panuje nadciśnienie żylne, dlatego mogą być skutecznie wykonane jedynie wtedy, gdy wcześniej zlikwidowany jest napływ krwi żylnej z głębiej położonych, większych naczyń. Zabiegi laserem przezskórnym wykonuje się więc na zakończenie procesu leczenia, rzadko jako jedyną metodę.
Wszystkie omówione w tym miejscu zabiegi nie wymagają użycia skalpela, więc czas rekonwalescencji jest znacznie skrócony. Najczęściej od razu możemy powrócić do normalnej aktywności. Ponadto metody te nie wymagają hospitalizacji. Niska inwazyjność wiąże się z niskim ryzykiem powikłań i charakteryzują się wysoką skutecznością. Lekarz zdecyduje, która metoda będzie dla nas najlepsza, po wykonaniu badania USG-Doppler.
Farmakoterapia
Jedną z metod wspomagających leczenia jest stosowanie preparatów dostępnych bez recepty. Należy jednak pamiętać, że takie leczenie nie doprowadzi do ustąpienia żylaków, ale może zapobiec postępowi choroby i powikłaniom. W leczeniu miejscowym stosuje się kremy, żele i maści z dodatkiem substancji przeciwzakrzepowych, przeciwobrzękowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej zaleca się doustne stosowanie leków poprawiających napięcie ścian naczyń krwionośnych. W tym pochodnych flawonoidów, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i zmniejszają kruchość żylnych ścian.
Źródło: Centrum Flebologii.pl