Wygoda i komfort w pracy to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na efektywność pracowników. W przestronnym, dobrze zaprojektowanym biurze nie tylko wydajność jest wyższa, ale również zadowolenie z posady. Jeśli do tego dodać względy wizerunkowe i możliwość zyskania zaufania potencjalnych kontrahentów, nie ulega wątpliwości, że eleganckie, nowoczesne biuro to ważny aspekt każdej działalności. Sprawdź więc, jakie są zasady projektowania biur!
Po pierwsze – podział
Przy panowaniu przestrzeni biurowej ważne jest, żeby każda strefa była jasno wydzielona: osobne pomieszczenie do pracy, osobne do jedzenia, osobne do konferencji czy porannych odpraw. Dzięki temu łatwiej skupić się na pracy, a podczas przerwy zregenerować siły. Zwróć uwagę na to, że część Twojego zespołu pracuje przy komputerze, część odbywa częste rozmowy z klientami, a jeszcze inna grupa realizuje wspólne projekty wymagające zebrań i spotkań. To wszystko powinna uwzględnić aranżacja i rozkład biura.
Po drugie – komunikacja
Rozkład pomieszczeń oraz dostęp do nich musi być jak najbardziej ergonomiczny. Komunikacja między pracownikami ma przebiegać płynnie, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się tzw. open space, czyli otwarte przestrzenie, gdzie każdy ma swoje biurko i w każdej chwili może porozmawiać ze współpracownikiem, skonsultować się bez konieczności przechodzenia z pokoju do pokoju. Dzięki takiemu rozkładowi zyskujemy oszczędność czasu, wygodę, a także integrację pracowników.
Po trzecie – aranżacja
Oczywistym jest, że inaczej wygląda biuro inżynierskie, firma marketingowa, inaczej gabinet lekarski, a jeszcze inaczej kancelaria adwokacka. Dlatego należy zadbać o odpowiedni wystrój, dzięki któremu pracownicy będą czuli się dobrze, komfortowo i „jak u siebie”. Dodatkowo klienci odwiedzający biuro na pewno zauważą dobrze dobrane, tematyczne wnętrze. Monotonne, schematyczne i proste wystroje pomieszczeń firmowych już dawno odeszły w niepamięć. Dziś biuro stanowi wizytówkę firmy przyciągającą klientów, a także potencjalnych pracowników. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa musi czuć się w danej przestrzeni dobrze, zapamiętać ją jako atrakcyjną i przyjazną.
Po czwarte – funkcjonalność
Biuro i jego przestrzeń powinna być maksymalnie wykorzystana. Warto pomyśleć o stałych elementach wystroju, takich jak tablice, monitory, stoły i biurka. Rozmieszczenie stanowisk pracy powinno być optymalne – zapewniać odpowiednią przestrzeń, ale wykorzystywać każdy zakamarek.
Po piąte – pomoc profesjonalistów
Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze urządzone biuro, nie jest złym pomysłem skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz albo chociaż zainspirować się wskazówkami specjalisty. Jako laicy możemy popełnić dużo błędów; musielibyśmy dysponować również dużym nakładem czasu, którego zazwyczaj w biznesie brakuje.
Inspiracja: Concept Space.com.pl