Trudno jednoznacznie wskazać, czym jest najlepsza oferta na abonament z telefonem. Operatorzy oferują bowiem zróżnicowane propozycje dla różnych grup klientów, a sezonowe promocje bardzo zmieniają obraz rynku. Istnieją jednak trzy kryteria, które trzeba zawsze brać pod uwagę, podpisując umowę na abonament z telefonem. Oto one.
Długość umowy
Standardowa umowa telekomunikacyjna trwa dwa lata (24 miesiące). Czasami operatorzy odchodzą od tego standardu, oferując krótsze lub dłuższe kontrakty. Pierwsza opcja (zwykle 12 miesięcy) to oczywiście krótszy czas trwania umowy z operatorem, przy jednoczesnej możliwości kupna telefonu na kredyt. Podpisanie umowy dłuższej umowy, np. na 36 miesięcy, może być opłacalne, jeżeli planujemy zakup drogiego smartfona – wówczas jego cena zostanie rozłożona na 36 rat. Może zdarzyć się więc tak, że najlepsza oferta na abonament z telefonem będzie wymagała podpisania długiej umowy lub odwrotnie – jak najkrótszej. Wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji w tym zakresie.
Nielimitowane rozmowy i SMSy
Wszyscy operatorzy działający na polskim rynku oferują umowy „bez limitu”. Warto przyjrzeć się jednak bliżej temu, co kryje się pod tą nazwą. Zdarza się, że w umowie znajduje się haczyk. Rozmowy bez limitu mogą bowiem oznaczać jedynie połączenia na numery komórkowe, a za połączenia stacjonarne trzeba będzie zapłacić dodatkowo. Pakiet „bez limitu” nie zawsze obejmuje też SMS-y i MMS-y. Warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy.
Pakiet internetu: w kraju i za granicą
Najlepsza oferta na abonament, z telefonem czy bez, będzie zawierała całkiem spory pakiet internetowy. Powszechne są już nawet oferty z internetem bez ograniczeń. Są one oczywiście bardzo korzystne, jednak trzeba mieć świadomość, że zakup takiej usługi nie uwalnia nas całkowicie od limitów. Zwykle w umowie zapisana jest określona liczba gigabajtów (np. trzydzieści), po której przekroczeniu internet wyraźnie zwolni. Będziemy dalej mogli korzystać z niego bez opłat, ale dla niektórych użytkowników prędkość nie będzie już satysfakcjonująca. Przykładowo, oglądanie filmów w dobrej jakości może okazać się niemożliwe.
Inaczej wygląda sytuacja z abonamentem w ramach Unii Europejskiej. Pakiet internetu do wykorzystania w jednym z krajów członkowskich powinna zawierać każda najlepsza oferta na abonament. Z telefonem wyposażonym w taki pakiet możemy podróżować bez obaw o koszty, używając popularnych usług takich jak Mapy Google. Problem w tym, że pakiety zagraniczne są zwykle niewielkie. Jeden gigabajt powinien wystarczyć na krótki wyjazd, ale może skończyć się na długo przed końcem dwutygodniowych wakacji. W przypadku pakietów zagranicznych po przekroczeniu limitu musimy dopłacać za każdy megabajt. Warto zwrócić uwagę zarówno na wielkość pakietu, jak i dopłaty. Te zaczynają się bowiem od kwoty mniejszej niż 1,5 grosza za 1 MB, lecz mogą być też znacznie wyższe.